Obchodu se zbožím a službami se daří, do Česka loni přiteklo téměř 75 miliard

Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, za loňský rok skončil podle předběžných údajů v rekordním přebytku 74,8 miliardy korun. Rok 2015 je teprve druhým rokem, kdy byl běžný účet od vzniku Česka v plusu, předloni činil přebytek 26,1 miliardy korun, vyplývá z údajů České národní banky. Podle ekonomů je současný stav platební bilance jedním z klíčových ukazatelů toho, že růst české ekonomiky se opírá o solidní základy.

Za samotný prosinec se přebytek snížil na 10,5 miliardy korun z listopadových 12,4 miliardy korun. Podle ČNB se na výsledku kladně podepsal výsledek bilance zboží a služeb, jejíž přebytek činil 18,4 miliardy korun. Naopak saldo převodů z Česka do rozpočtu Evropské unie bylo pasivní ve výši 2,8 miliardy korun. Zpřesněné údaje za loňský rok zveřejní ČNB v polovině března. „Aktivní saldo běžného účtu v ročním úhrnu se v posledních měsících zvyšuje,“ uvedla ČNB.

Hlavní ekonom Generali Investments Radomír Jáč uvedl, že přebytek běžného účtu svědčí o rostoucím zájmu cizinců o zboží a služby produkované v Česku i o zájmu zahraničních investorů o tuzemskou ekonomiku a tuzemské finanční instrumenty. 

Jako hlavní příčiny dobré platební bilance zmínil rostoucí přebytek u obchodu se službami a nižší schodek u prvotních důchodů, tedy nižší odvod dividend a ostatních zisků do zahraničí.

Video Studio ČT24
video

Jáč: Běžný účet skončí v přebytku i letos

Vliv oslabené koruny a levnější ropy 

Podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy se na tom kladně podepisují vedle oslabené koruny, která nahrává vývozcům, nižší ceny ropy a pohonných hmot, které zlevňují dovoz. „Pozitivní je, že aktivního salda bylo v prosinci dosaženo i navzdory pasivnímu saldu převodů do rozpočtu Evropské unie,“ řekl.

Podle Kovandy je současný stav platební bilance jedním z klíčových ukazatelů toho, že růst české ekonomiky se opírá o solidní základy. Předpokládá, že platební bilance se bude vyvíjet příznivě i v letošním roce. „Ceny ropy a pohonných hmot zůstanou přes svůj mírný nárůst po celý rok utlumené a výsledek podpoří i Česká národní banka, neboť svůj intervenční režim udrží po celý rok,“ uvedl.

Přebytek EU v obchodování se zbytkem světa prudce vzrostl

Přebytek Evropské unie v obchodování se zbytkem světa se v loňském roce téměř zpětinásobil, pomohl zejména prudký pokles cen dovážené energie. Statistický úřad Eurostat oznámil, že přebytek se zvýšil na 64,2 miliardy eur (1,7 bilionu korun) z předloňských 13,3 miliardy eur.

Celková hodnota vývozu z Evropské unie se loni zvýšila o pět procent na 1,789 bilionu eur, zatímco hodnota dovozu vzrostla pouze o dvě procenta na 1,725 bilionu eur. Deficit obchodu s energií se díky levnější ropě a plynu snížil na 243,5 miliardy eur z 334,8 miliardy před rokem.

Hodnota dovozu z Ruska, které je klíčovým dodavatelem energie do Evropy, loni klesla o 25 procent. Hodnota vývozu z EU do Ruska se ale propadla o 28 procent, mimo jiné kvůli sankcím souvisejícím s ukrajinskou krizí.

Přebytek EU v obchodování se Spojenými státy loni stoupl na 123,3 miliardy eur ze 104,5 miliardy v předchozím roce. Schodek v obchodování s Čínou se však prohloubil na téměř 180 miliard eur z předloňských 137,5 miliardy.

Německo nejlépe, Británie nejhůře

Největším evropským exportérem loni zůstalo Německo, které zvýšilo vývoz včetně dodávek do ostatních členských zemí EU o sedm procent na téměř 1,2 bilionu eur. Jeho obchodní přebytek vzrostl na 251,9 miliardy eur ze 179,5 miliardy v předchozím roce. Nejhorší obchodní bilanci z členských zemí EU vykázala Británie, jejíž deficit vzrostl na 149 miliard eur z předloňských 139,5 miliardy, upozornila agentura Reuters.