Česko turisty stále láká. Výpadek Rusů zalepili Číňané i Američané

Úbytek turistů z Ruska a Ukrajiny byl sice loni vysoký, přesto se v českých hotelech a penzionech ubytovalo 17,2 milionu hostů, tedy o 10,2 procenta více než v roce 2014. Meziročně se zvýšil i počet přenocování - o 9,6 procenta. Optimistická čísla nemají na svědomí pouze zahraniční turisté, ale přibylo i těch tuzemských, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Celkový počet cizinců, kteří přijeli navštívit Česko, se sice zvýšil – na 8,7 milionu, ale velmi výrazně poklesl počet ruských turistů, a to o 37,4 procenta. A ubylo i hostů z Ukrajiny, kterých bylo o 10,7 procenta méně. Tento propad ale vyrovnala vyšší návštěvnost z jiných zemí. Například Němců se loni v Česku ubytovalo o 12,6 procenta více a hostů ze Slovenska přibylo o 14,6 procenta. Američanů přijelo do tuzemska dokonce o skoro 15 procent více.

Ještě výrazněji ale rostl počet návštěvníků z Asie. Čínských turistů se v Česku loni ubytovalo o 35,3 procenta více a podobné to bylo i s hosty z Jižní Koreje, u kterých byl zaznamenán meziroční nárůst počtu cest o 31,8 procenta.

„Čínská klientela – to je pro Českou republiku do několika budoucích let přímo spása. A díkybohu za to, že se rozvíjí mezinárodní letecké spojení mezi Prahou a Pekingem. A vypadá to, že bude otevřena linka z Šanghaje.“

Tomáš Cikán

viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

Agentura Czech Tourism loňská data doplnila ještě o průměrnou útratu zahraničních turistů na osobu na den – ta dosáhla 2770 korun. Nejvíce utráceli Američané (4477 korun) a nejméně Slováci (998 korun).

Za co turisté nejvíce utrácejí, se ale velmi liší. „Například turisté z Číny utrácejí víc, než je průměr, protože nakupují luxusní oblečení a kosmetiku a české výrobky jako sklo a bižuterii,“ dodává Martina Fišerová z agentury CzechTourism.

 

Co se týče samotného čtvrtého čtvrtletí roku 2014, i zde se počet přenocování zvýšil, a to o 6,6 procenta na 9,1 milionu. Domácí klientela navýšila počet nocí o více než 11 procent, zahraniční hosté o 3,5 procenta. Počet přenocování byl vyšší ve všech regionech České republiky s výjimkou jižní Moravy.

Celkově pak od října do prosince přijelo o 5,5 procenta cizinců víc a českých návštěvníků přibylo o desetinu. Nejvíce z nich se ubytovalo ve čtyřhvězdičkových hotelech.

Táhnou všechny kraje bez výjimky 

Více hostů i přenocování zaznamenaly v loňském roce všechny české kraje. Nejvyšší nárůst byl v Královéhradeckém kraji, kam přijelo o 18,7 procenta hostů více než v roce 2014. Na druhém místě se umístil Liberecký kraj s nárůstem o 17,3 procenta.

„Turistické cíle se příliš nemění. Tradičně jsou to zoologické zahrady, v Praze je to klasicky Pražský hrad, velmi oblíbené jsou aquaparky a v poslední době se do popředí dostávají industriální památky nebo průmyslové oblasti, jako jsou pivovary nebo oblast Dolních Vítkovic,“ uvedla Fišerová. 

Video Zprávy ve 12
video

Do Česka opět přijelo více turistů

Do Česka opět přijelo více turistů

Fišerová: Češi začali trávit více dovolené v Čechách

Do českých hotelů a penzionů se ve velkém vracejí hosté

 

A díky ekonomickému oživení by měl nárůst turistů pokračovat i letos. „Na druhou stranu na rozdíl od loňského roku se v Česku neočekávají žádné tak významné události, jako bylo hokejové mistrovství světa a další šampionáty,“ dodává odborník společnosti PwC na hotelnictví Jan Musil. Geopolitická rizika podle něj také mají za následek větší zájem Čechů o tuzemské dovolené.

To ostatně potvrzuje i Fišerová z CzechTourism. „Okolní bezpečnostní situace se na dovolených projevila – Češi začali trávit více dovolené v Čechách… Segment nerezidentů a rezidentů je téměř vyrovnaný,“ uvedla.

Službám se dařilo nejlíp od roku 2008

Vedle turistů vydal Český statistický úřad rovněž celoroční čísla terciálního sektoru – tedy služeb. Zde tržby meziročně poskočily o 2,6 procenta, a zaznamenaly tak nejrychlejší růst od roku 2008. V samotném čtvrtém čtvrtletí tržby ve službách zpomalily růst na 2,2 procenta.

Růst se nejvíce opřel o informační a komunikační činnosti, dařilo se ale i pozemní přepravě. Více lidé utráceli také právě za ubytování a stravování. Tržby ubytovacích zařízení loni rostly každý měsíc a celkem stouply meziročně o 7,5 procenta. Ve stravování byly loňské tržby vyšší o 4,1 procenta, přičemž jediný pokles statistici zaznamenali v lednu.

Naopak skladům po předchozích třech letech růstu tržby klesly, nižší tržby měli i letečtí přepravci. Nižší tržby měla také pošta a kurýři, kterým tržby klesají již čtvrtým rokem.