Veřejné finance budou podle odhadů ČNB v roce 2017 vyrovnané

Veřejné finance by měly být podle odhadů České národní banky v roce 2017 vyrovnané. Letos ještě počítá s deficitem veřejných financí 0,5 procenta hrubého domácího produktu. V loňském roce měl být deficit 1,3 procenta HDP. Vyplývá to ze shrnutí Zprávy o inflaci, které zveřejnila ČNB. Předloni činil deficit veřejných financí 1,9 procenta, přičemž EU požaduje deficit pod třemi procenty HDP.

Video Studio ČT24
video

Kovanda: ČNB nezohledňuje výdaje, které souvisí s tím, co ekonomové označují jako politický cyklus

Od listopadové prognózy centrální banky se výhled mírně zlepšil. Minule počítala pro rok 2016 s deficitem 0,6 procenta a v roce 2017 měl dosahovat 0,1 procenta. Ministerstvo financí deficit veřejných financí podle lednové predikce odhaduje za loňský rok na 1,1 procenta.

„Musíme upozornit a upozorňuje na to i ČNB, že nezohledňuje výdaje, které souvisí s tím, co ekonomové označují jako politický cyklus. Velice pravděpodobně dojde z důvodů voleb k navýšení výdajů a čísla tedy nebudou tak příznivá, jak se z této prognózy zdají,“ uvedl hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda.

V následujících letech by podle ČNB měl rovněž klesat celkový vládní dluh, který je tvořen dluhem vlády a dluhy zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů. Letos by měl jeho podíl k HDP činit 39,7 procenta HDP.

Podle kritérii pro přijetí eura by vládní dluh neměl překročit 60procentní hranici. MF počítá za loňský rok s dluhem 41 procent HDP. Předloni byl dluh 42,7 procenta HDP. V absolutní výši by ale dluh měl podle odhadů ČNB v následujících letech růst.

Česká národní banka v nové prognóze, kterou představila ve čtvrtek, zhoršila odhad vývoje české ekonomiky v letošním roce na 2,7 procenta. Naopak zlepšila výhled růstu hrubého domácího produktu pro příští rok na tři procenta. V předchozí listopadové prognóze ČNB počítala letos s růstem o 2,8 procenta a v roce 2017 o 2,9 procenta. U loňského vývoje ekonomiky centrální banka odhad ponechala na 4,7 procenta.