Japonská centrální banka (BOJ) v pátek překvapila trhy tím, že ve snaze o podporu ekonomiky zavedla negativní úrokovou sazbu. Banka oznámila, že zavádí poplatek 0,1 procenta na některé vklady komerčních bank u centrální banky, a pokud to bude nutné, sazbu posune do záporného pásma ještě více.
„Takovéto kroky obvykle zvyšují poptávku po rizikovějších investicích,“ řekl Philippe Gijsels z firmy BNP Paribas Fortis Global Markets.
„Rozhodnutí japonské centrální banky bylo obrovským překvapením. Znamená to další rozsáhlé tištění peněz v Japonsku.“
Will Hamlyn
Samotný pátek byl ale na evropských burzách ve znamení růstu. Index FTSEurofirst 300 si připsal 2,3 procenta, britský index FTSE 2,5 procenta, německý DAX 1,6 procenta a francouzský CAC 2,1 procenta.
Náladu na akciových trzích vedle dění v Japonsku podpořilo i očekávání, že americká centrální banka (Fed) nebude spěchat s dalším zvyšováním úrokových sazeb. Čerstvé statistické údaje totiž ukázaly, že ekonomika Spojených států ve čtvrtém čtvrtletí stoupla pouze o 0,7 procenta. Tempo růstu tak prudce zpomalilo ze dvou procent ve třetím kvartálu a mírně zaostalo za očekáváním analytiků.

Analytik Vácha: Ropa je stále velmi levná
Přemety kolem ropy
V pátek byly také zveřejněny údaje o lednové těžbě ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Stoupla o 290 tisíc barelů denně na 32,60 milionu barelů denně a dostala se na maximum za nejméně zhruba dvě desetiletí. Produkci ropného kartelu zvýšil zejména Írán, proti němuž byly zrušeny obchodní sankce. Těžbu ale posílili i další velcí producenti - Saúdská Arábie a Irák. Uvedla to agentura Reuters, která vychází z vlastních průzkumů u ropných společností, činitelů OPEC a analytiků.
Proto ceny ropy v lednu většinou klesaly a dostaly se až pod 30 dolarů za barel. V pátek však naopak pokračovaly v růstu a dostaly se k blízkosti 35 dolarů za barel. Táhly je vzhůru vyhlídky na možnou dohodu velkých producentských zemí o omezení těžby. Dohoda by snížila vysoké přebytky, pod jejichž tíhou ceny za poslední rok a půl ztratily asi 70 procent.
Kam půjdou ceny dál?
Podle Lukáše Váchy, člena představenstva společnosti Conseq, je nutné se dívat na nejnovější vývoj cen ropy právě v kontextu toho, že za rok a půl klesly o 70 procent. Po třech posledních dnech růstu je proto předčasné říkat, co bude dál. Ropa je stále velmi levná.
Snahu o omezení těžby pak bude ztěžovat Írán a jeho řevnivost se Saúdskou Arábií, která by chtěla (spolu s Ruskem) produkci snížit, uvedl Vácha.