Mládek: V Íránu slyšeli na německou kvalitu, kterou by mohli dostat za nižší cenu

Restart obchodních vztahů s Íránem dojednával v Teheránu ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Doprovázela ho při tom skupina zhruba šedesáti podnikatelů. O kontrakty s touto muslimskou zemí je velký zájem, proto taky v Teheránu na podporu exportu nově funguje i pobočka CzechTrade. Mládek si myslí, že v Íránu velmi slyšeli na to, že by mohli dostat německou kvalitu za nižší ceny od země, která s nimi nebude diskutovat politické podmínky dohody.

Video Události, komentáře
video

Mládek: Myslím, že velmi slyšeli na to, že by mohli dostat německou kvalitu za nižší ceny

„Ve fabrice zjistíte, že stroje jsou starší a potřebují modernizaci, proto mají velký zájem o delegace, jako je naše,“ zmínil po návratu z Íránu ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Mají také zájem o modernizaci železnic, včetně lokomotiv a vagonů.

Írán tak má otevírat obrovské obchodní příležitosti. Za největší obchod označil Mládek prodej 250 kusů traktorů od firmy Zetor. Traktory má společnost dodat v průběhu druhého pololetí letošního roku a na začátku příštího roku. Hodně se také mluvilo o petrochemickém průmyslu, jelikož je Írán země bohatá na ropu a na plyn.

„Byly tam firmy, které jim nabízely čištění vzduchu, vody, případně půdy, ale oni měli největší zájem o čištění odpadních vod. V Tabrízu nám říkali, že produkují tisíc tun komunálního odpadu denně, nevědí, co s tím, není tam rozvinutá recyklace. Nedělají takové věci, ale chtěli by. Možností je celá řada,“ dodal.

S obchody má pomoci pobočka CzechTrade

Obchodník zároveň musí respektovat náboženský charakter země. „Je to z našeho pohledu zvláštní směs,“ zmínil Mládek. „Írán má komplexní vztahy s řadou zemí a myslím, že velmi slyšeli na to, že by mohli dostat německou kvalitu za nižší ceny od země, která s nimi nebude diskutovat nějaké politické podmínky dohody,“ prohlásil ministr.

V zemi se nově otevřela pobočka CzechTrade, která má podpořit hlavně malé a střední vývozce. Zatím na ní bude působit jeden pracovník. Česko přitom není jedinou zemí, která považuje Írán za perspektivní trh a solidního obchodního partnera. Zájem mají i další evropské státy a firmy.

Jako obrovský průlom každopádně ministr označuje odbourání sankcí Evropské unie a napojení Íránu na mezinárodní bankovní systém, ke kterému má dojít během několika týdnů. „Zůstává v platnosti část amerických sankcí, část sankcí bude odbourávána po dlouhá léta, bude vyhodnocováno, jestli Írán plní podmínky dohody. Určité riziko, že se to může obrátit, taky existuje,“ dodal.