Renault svolá 15 tisíc aut, kvůli emisím jim upraví motor

Francouzská automobilka Renault svolá více než 15 tisíc aut, kterým upraví motor tak, aby odpovídal emisním normám. Uvedla to francouzská ministryně pro energetiku a životní prostředí Ségolene Royalová. Řekla, že Renault není jediný výrobce, jehož auta překračují emisní normy. Další firmy ale nezmínila.

Royalová v rozhlasové stanici RTL informovala, že Renault „se zavázal svolat určitý počet vozidel, více než 15 tisíc, aby je zkontroloval a správně seřídil, aby filtrační systém fungoval, i když je velmi horko, nebo naopak pod 17 stupňů“. Právě za těchto podmínek měly vozy potíže. 

Bez dalších podrobností dodala, že jsou zde i další značky, které překračují normy. Řekla, že jejich manažeři se zavázali předstoupit před komisi vytvořenou francouzskou vládou a podat vysvětlení. 

Překračují, ale nepodvádějí

Minulý týden akcie Renaultu prudce klesly po zprávách, že pracoviště automobilky prohledávali zřejmě kvůli technologii měření emisí vyšetřovatelé.

Royalová krátce po vypuknutí skandálu kolem měření emisí u většího evropského konkurenta Volkswagen nařídila ve své zemi testy aut různých značek. Konkrétně u Renaultu testy ukázaly překročení norem oxidu uhličitého a oxidů dusíku. Ministryně ale zdůrazňuje, že v autech není systém umožňující manipulovat s výsledky měření emisí – na rozdíl od Volkswagenu, který loni připustil, že tímto softwarem je po celém světě vybaveno asi 11 milionů jeho naftových aut.