Počet turistů dosáhl loni nového rekordu. Nejoblíbenější destinací zůstala Evropa

Navzdory mezinárodním konfliktům a teroristickým útokům pokračoval loni mezinárodní cestovní ruch v růstu na nové rekordy. Počet příjezdů zahraničních turistů loni stoupl o 4,4 procenta na 1,184 miliardy, uvedla Světová organizace cestovního ruchu při OSN (UNWTO). Největší turistickou destinací zůstala loni Evropa. Další růst o zhruba čtyři procenta očekává organizace i letos.

Turisté v Mariánských Lázních
Zdroj: CzechTourism

Počet turistů v Evropě stoupl o pět procent na 609 milionů. Přispěl k tomu pokles eura vůči americkému dolaru a dalším hlavním měnám. Zájem byl o všechny oblasti, tedy střední a východní Evropu, severní Evropu, jižní Středomoří a západní Evropu.

Destinace v rozvinutých zemích zaznamenaly růst turistů o pět procent, v rozvojových zemích o čtyři procenta. Počet příjezdů do Evropy, Ameriky a oblasti Asie a Tichomoří se zvýšil o zhruba pět procent, na Blízký východ o tři procenta. Počet příjezdů turistů do Afriky naopak klesl o tři procenta, hlavně kvůli slabým výsledkům na severu země, který se na celkovém počtu turistů na kontinentu podílí třetinou. UNWTO však upozornila, že dostupnost údajů z Afriky je omezená.

Číňané opět zvýšili své výdaje o více než 10 procent

UNWTO upozornila, že stále prudce rostou výdaje za turistiku v Číně. Od roku 2004 se výdaje Číňanů za cesty do zahraničí zvýšily každoročně o více než deset procent. Z toho těží hlavně asijské destinace jako Japonsko a Thajsko, ale i USA a některé evropské destinace.

Výrazně klesly výdaje turistů z Ruska a Brazílie, které naopak v předchozích letech silně rostly. Je to odrazem ekonomického poklesu v obou zemích a propadu kurzu místních měn.

UNWTO považuje za turisty osoby, které překročí hranice jiné země a stráví v ní nejméně jednu noc. Do statistik nezahrnuje klienty okružních plaveb.