Čína ostří na Hollywood. Získala studio, které se podílelo na Jurském světě

Čínský konglomerát Dalian Wanda Group, který podniká i v oblasti filmu, se dohodl na převzetí americké filmové produkční společnosti Legendary Entertainment za zhruba 3,5 miliardy dolarů (téměř 87 miliard korun). V loňském roce se Legendary podílelo na jednom z největších kasovních hitů – Jurském světě. Podle agentury Bloomberg bude poprvé ovládat hollywoodskou filmovou společnost čínský investor. 

Dalian Wanda Group kupuje kontrolní podíl v Legendary jednak kvůli právům duševního vlastnictví, ale také proto, aby pomohla Číně získat větší slovo v globálním filmovém průmyslu, uvedl předseda konglomerátu Wang Ťien-lin. Podle pozorovatelů filmového průmyslu je obchod znakem rostoucí síly Číny ve světě globálního filmu.

Podle zakladatele studia Legendary a jejího ředitele Thomase Tulla nebude Dalian Wanda uplatňovat tvůrčí vliv na filmovou produkci studia, které bude pokračovat v tvorbě uzpůsobené pro celý svět, uvedl server The Hollywood Reporter. Jak Wang, tak Tull odmítají obavy, že tato investice povede k cenzuře nebo obsahovým změnám filmů od Legendary.

Dosud čínskému konglomerátu patří titul největšího světového provozovatele kin. Dalian Wanda ovládá americký řetězec kin AMC Entertainment Holdings, který je dvojkou na severoamerickém trhu, a australského provozovatele kin Hoyt's. Přímo v Číně disponuje společnost divizí Wanda Cinema Line Corporation, která je největším provozovatelem kin v Číně. „Wanda Cinema už dosáhla úžasného rozvoje v Číně, ale nestačí to,“ zmínil Wang.

Wanda Cinema je řetězec kin v Číně
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Shan he

Legendary produkuje trikové velkofilmy

Legendary je známé spoluprací s největšími americkými filmovými společnostmi – nejprve Warner Bros., nyní Universal. Jeho logo tak uvozuje několik z největších a nejdražších filmových blockbusterů posledních deseti let. Podílelo se na celé trilogii o Batmanovi, kterou režíroval Christopher Nolan, nebo na loňském Jurském světě, který celosvětově utržil přes půl druhé miliardy dolarů, a kdyby nebylo prosincové premiéry Star Wars, stal by se nejvýdělečnějším filmem roku v USA i ve světě.

Legendary podle Reuters obecně poskytuje polovinu financí na filmy, jejichž rozpočet se může vyšplhat až ke dvěma stům milionům dolarů. Má také dohodu s China Film Co., největší a nejvlivnější filmovou společností v Číně o koprodukci snímků.

Číňané chodí na filmy čím dál víc

Čínský trh se pro globální filmové tržby stává zásadním místem. Očekává se, že už v příštím roce překoná co do velikosti americký trh. Už teď značně pomáhá zlepšovat celosvětovou bilanci řady snímků. Například u filmu Pacific Rim, na kterém se společnost Legendary podílela, byl na čínském trhu větší úspěch než v USA.

Důležitost Číny si uvědomuje i Hollywood, v září loňského roku uzavřelo jedno z největších hollywoodských studií Warner Bros., které do kin uvedlo celou sérii o Harrym Potterovi nebo filmy založené na komiksech od DC jako Superman a Batman, dohodu s čínskou firmou China Medial Capital o produkci čínsky mluvených snímků.