Lagardeová: Globální růst ekonomiky bude v roce 2016 zklamáním

Vyhlídka růstu úrokových sazeb v USA a zpomalení čínské ekonomiky přispějí k nejistotě a většímu riziku ekonomické zranitelnosti, prohlásila šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová v německém listu Handelsblatt. Růst globální ekonomiky bude v příštím roce zklamáním, uvedla.

Christine Lagardeová
Zdroj: ČTK/AP Autor: Susan Walsh

Nízká produktivita, stárnutí populace a dopady světové finanční krize brzdí podle Christine Lagardeové růst. „Globální růst bude v roce 2016 neuspokojivý a nerovnoměrný,“ řekla Lagardeová.

Růst hrubého domácího produktu Číny se propadá pod sedm procent, zatímco Spojené státy americké uvolňují politiku vůči základní úrokové sazbě. Normalizace americké měnové politiky a čínský obrat ke spotřebě jsou sice podle šéfky MMF nezbytné a zdravé změny, ale je zapotřebí je provést maximálně efektivně a hladce.

Video Studio ČT24
video

Bostl: Světová ekonomika rostla v roce 2015 nejméně od finanční krize

Vedle toho má na světové hospodářství podle Lagardeové vliv výrazné zpomalení světového obchodu. Země založené na prodeji surovin pociťují pokles jejich cen. Finanční sektor zůstává v mnoha zemích stále slabý, přičemž na rozvíjejících se trzích rostou finanční rizika.