Nejlevněji natankují řidiči v Polsku. Nejdražší je Itálie

Během posledních dní spadly ceny pohonných hmot v Česku o další desítky haléřů. Ti, kteří se vydají během vánočních svátků lyžovat do Alp, tak musejí počítat s tím, že tam za benzin a naftu zaplatí víc než doma. Dráž je také na Slovensku. Vyplývá to z analýzy zemí, kde Češi často tráví zimní dovolenou, kterou vypracovala společnost Colosseum na základě údajů Evropské komise.

Cena benzinu Natural 95 v Česku klesla o 31 haléřů na průměrných 28,64 koruny za litr. Nafta zlevnila dokonce o 47 haléřů a v úterý stála v průměru 27,68 koruny.

A podle analytika Borise Tomčiaka ze společnosti Colosseum se propad cen v nejbližší době nezastaví. „Pokles cen pohonných hmot u českých čerpacích stanic bude v nejbližších dvou týdnech pokračovat. Do konce roku by mohlo nastat zlevnění o 30 až 50 haléřů,“ uvedl Tomčiak s tím, že za poklesem cen stojí přebytek ropy na světových trzích.

„V nejbližších měsících tlaky na pokles ceny ropy nepoleví. Nabídka ropy bude nadále citelně silnější než poptávka po ní. Cena ropy se může propadnout až do rozmezí 20 až 30 dolarů za barel.“

Lukáš Kovanda

hlavní ekonom Roklen

Nejdražší Itálie

Tuzemské ceny pohonných hmot jsou tak stále na šestiletých minimech. V Evropě řidiči naopak nejvíce zaplatí v Itálii, kde stojí benzin v průměru 39,19 koruny za litr – je tak o více než deset korun dražší oproti Česku. Nafta je vyjde na 35,44 koruny.

„Výjimkou je městečko Livigno na severu země. Jelikož se v něm neplatí spotřební daň, tak je tu naopak proti Česku cena o několik korun nižší,“ dodává Tomčiak. Za benzin zde lidé zaplatí zhruba 24,31 koruny a za naftu dají něco málo přes dvacet korun.

V sousedním Německu je dražší zejména benzin, jehož cena je zhruba o šest korun vyšší. V Rakousku mohou naopak čeští turisté proti domácím cenám mírně ušetřit na naftě. Pohonné hmoty stojí řidiče více také na Slovensku. Natural 95 natankují za 32,84 koruny, naftu za 28,50 koruny za litr.

Levněji než v Česku lze naopak natankovat v Polsku. Průměrné ceny se tam dlouhodobě pohybují jednu až dvě koruny pod tuzemskými cenami.

Stejně jako v Česku i v zahraničí platí, že lze najít pumpy, jejichž ceny se od průměru významně liší. Vyšší ceny již tradičně drží především čerpací stanice v okolí velkých měst a na hlavních tazích.