Toshiba zruší téměř sedm tisíc pracovních míst, čeká rekordní ztrátu

Japonský výrobce elektroniky Toshiba se rozhodl zrušit zhruba 6800 pracovních míst. To odpovídá asi třem procentům celkové pracovní síly podniku. Firma v pondělí rovněž předpověděla, že kvůli restrukturalizačním nákladům vykáže rekordní celoroční ztrátu. Toshiba přikročila k restrukturalizaci aktivit poté, co ji tvrdě zasáhl skandál kolem nadhodnocování zisků.

Video Zprávy v 10
video

Toshiba propustí téměř sedm tisíc zaměstnanců

Plánované rušení pracovních míst se týká výroby osobních počítačů a spotřební elektroniky. Firma také oznámila prodej indonéské továrny na výrobu televizorů a hodlá se zaměřit hlavně na čipy a jadernou energetiku, uvedla agentura Reuters.

Společnost nyní předpokládá, že ve finančním roce, který končí v březnu, vykáže čistou ztrátu asi 550 miliard jenů (zhruba 113 miliard korun). Ztráta by tak měla výrazně stoupnout z méně než 38 miliard jenů v předcházejícím roce.

Toshiba v dubnu potvrdila, že od fiskálního roku 2008/2009 nadhodnotila zisky o 155 miliard jenů. Jde o největší účetní skandál v Japonsku od doby, co se v roce 2011 přišlo na účetní manipulace ve společnosti Olympus. Cena akcií Toshiby se od začátku skandálu propadla zhruba o 40 procent.