Ohledně daňového zvýhodnění Fiatu chce Lucembursko jistotu, odvolá se

Lucembursko se odvolá proti nařízení Evropské komise, aby vymohlo od automobilky Fiat Chrysler až 30 milionů eur na daňových nedoplatcích. Komise se domnívá, že šlo o nepovolenou státní pomoc. 

„Komise v prokazování údajné státní podpory využila ve svém rozhodnutí bezprecedentní kritéria, a ohrozila tudíž princip právní jistoty,“ uvedlo Lucembursko. Brusel podle něj především nijak nezjistil, že Fiat získal selektivní výhody tak, jak je vykládají daná unijní pravidla. Lucemburská vláda chce svým odvoláním získat větší právní jistotu.

Lucembursko v minulosti uzavřelo četné sporné daňové dohody s předními firmami, především americkými. Stalo se tak v době, kdy byl ve vrcholných postech lucemburské politiky současný předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Komise se nově zajímá o dohody s McDonald's

Platí to i o daňových smlouvách Lucemburska s firmou McDonald´s, které v těchto dnech začala Evropská komise oficiálně vyšetřovat. Komise společnost podezřívá, že díky „lucemburským dohodám“ neplatila daně z evropských a ruských franšíz (právo používat obchodní značku firmy a související služby) ani v Lucembursku ani ve Spojených státech.

Vedení vyšetřování spadá pod pravomoc eurokomisařky pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové. Ta uvedla, že smyslem mezistátních smluv o zamezení dvojího zdanění je vyhnout se dvojímu zdanění, a ne ospravedlnit „dvojí nezdanění“.