Meziročně se v Británii prodalo o 20 procent vozů koncernu VW méně

Prodej vozů skupiny Volkswagen ve Velké Británii klesl v listopadu v meziročním srovnání o 20 procent. Celkový počet nových registrací osobních vozů přitom v zemi stoupl o 3,8 procenta. Může jít o následek skandálu s manipulacemi emisí u naftových vozů německé skupiny.

Propad prodeje zaznamenaly všechny značky, včetně české Škody. Prodej škodovek se snížil o jedenáct procent a odbyt vozů luxusní značky Audi klesl o čtyři procenta. Automobilů španělské značky Seat se v Británii registrovalo až o 24 procent méně než o rok dříve.

Na prodeji vozů Volkswagen se skandál výrazně promítl především na americkém trhu, kde se odbyt vozů značky VW minulý měsíc propadl o 25 procent. V Německu se počet registrací nových vozů skupiny Volkswagen v listopadu snížil o dvě procenta, celkový prodej v zemi přitom vzrostl o devět procent.

Jedenáct milionů aut po celém světě

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) v září obvinila Volkswagen, že u vozů s naftovými motory používal software umožňující při testování skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku. Volkswagen pak přiznal, že v celém světě software instaloval do zhruba 11 milionů aut, včetně asi 1,2 milionu vozů české divize Škoda Auto.

Vedle toho se objevil i problém s emisemi oxidu uhličitého. Nový problém by se podle Volkswagenu mohl týkat zhruba 800 tisíc aut a způsobit firmě hospodářskou újmu kolem dvou miliard eur (54 miliard korun).