Stát možná bude platit firmám více za zadržené peníze na DPH

Stát bude možná muset platit stovky milionů korun ročně navíc. A to těm firmám, kterým zadržel peníze na DPH, ale u kterých se daňové podvody neprokázaly. Teď dostávají jen jednoprocentní úrok, který se navíc začíná počítat až po pětiměsíční lhůtě. Z nedávného rozhodnutí nejvyššího soudu Evropské unie ale vyplývá, že tento systém je nespravedlivý a firmy by měly dostávat víc. Nutnost změny zákona přiznává i Ministerstvo financí.

Video Ekonomika ČT24
video

Stát možná bude platit firmám více za zadržené peníze na DPH

Nadměrný odpočet DPH: postup, kdy stát na dani vrátí firmě víc, než ten měsíc zaplatila. V řadě společností se už ale o to získat peníze z finančního úřadu nepokoušejí. Když mají velkou investici, rozpočítají si ji do několika měsíců. Kritizovat přístup finančních úřadů se ale většinou firmy neodváží.

„Vzniklo něco jako daňová autocenzura. Řada firem, i když jí naprosto legálně vyjde nadměrný odpočet, má obavu o něj požádat," říká jeden ze spolumajitelů firmy, který si přeje zůstat v anonymitě. Jednou si to už firma vyzkoušela, když kdysi koupila několik strojů, a stát jí měl na DPH vracet šest set tisíc korun. Své peníze ale ve společnosti půl roku neviděli. „Za to zdržení vratky DPH jsme nedostali vůbec žádnou kompenzaci. V okamžiku, kdy vám někdo zadržuje hotovost, kterou potřebujete pro podnikání, je to pro vás problém,“ dodává spolumajitel firmy.

„Úroky placené finančním úřadem by měly být vyšší a měly by být počítány už zhruba po 30 dnech od podání daňového přiznání.“

Hana Zídková

z Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické

Tento postup už kritizoval Nejvyšší správní soud a loni přiznal třeba firmě Kordárna 14procentní úrok, který se měl začít počítat po třech měsících od konce zdaňovacího období. Ministerstvo financí pak ale upravilo zákon a firmám nyní platí jedno procento. A navíc až po pěti měsících a jenom v některých případech. Jenže teď rozhodl nejvyšší soud Evropské unie jinak, úrok nesmí být diskriminační a má se počítat ode dne, kdy by podnikatelé dostali své peníze běžně zpět. V případě Česka tedy už po měsíci.

„V kontextu tohoto usnesení je nutno říci, že česká právní úprava je v rozporu s Evropským právem.“ 

Ondřej Lichnovský

advokát specializující se na daňové právo

A to může být pro stát dost nepříjemné. Česko totiž z DPH zadržuje firmám běžně i pět miliard korun. V případě, že by se úrok zvýšil na čtrnáct procent, platilo by na úrocích místo padesáti milionů rovnou sedm set. Podle informací České televize ministerstvo financí uvažuje například o zvýšení úroku na pět procent, což by znamenalo, že stát by zaplatil navíc 200 milionů korun ročně. A další desítky by musel stát přidat, kdyby začal úroky platit dřív.

„Čtrnáct určitě není dobře, otázka zní, jestli jedno procento je dobře, nebo kam se posuneme, připouštím, že to je potřeba debatovat,“ konstatuje náměstkyně ministra financí pro oblast daní Simona Hornochová.

A pokud bude muset stát platit vyšší úrok už před tím, bude záležet na tom, zda začnou firmy finanční úřady žalovat. I ministerstvo financí přiznává, že se teď soudy mohou začít přiklánět k názoru, že je stávající úrok příliš nízký.