Starostové by chtěli, aby příjmy z daní vzrostly obcím stejně jako krajům

Mezi starosty vládne nevole proti současné podobě vládní novely rozpočtového určení daní. Ta totiž vrací krajům podíl na penězích z DPH, o který přišly před čtyřmi roky. Jenomže stejně se to dotklo i obcí, s nimiž legislativa nyní nepočítá. Zastání našli u některých senátorů, kteří novelu budou ve středu probírat. Ministr financí Andrej Babiš to chtěl později řešit až samostatnou novelou.

Video Události
video

Události ČT: Města by chtěla přidat peníze z daní tak jako kraje, senátoři mohou ještě ovlivnit

V roce 2011 snížila vláda Petra Nečase podíl na výnosech z DPH obcím i krajům. Kabinet chtěl peníze na financování druhého důchodového pilíře. Ten nyní Sobotkova vláda zrušila, avšak kompenzace za to navrhuje od ledna 2016 pouze pro kraje. „Zdá se nám naprosto logické a rozumné, jestliže byl tento pilíř zrušen, aby se koeficient u DPH vrátil do výše, která byla před rokem 2011,“ prohlásil předseda Svazu měst a obcí František Lukl.

Obcím by se v řadě případů peníze navíc hodily. Například Dobříš zatím v rozpočtu marně hledá peníze na rekonstrukci náměstí nebo opravu kanalizace v jeho okolí. „Abychom tuto akci mohli zrealizovat, tak to samozřejmě předpokládá i výměnu inženýrských sítí,“ doplnil starosta Dobříše Stanislav Vacek (STAN).

Zprovoznit by město chtělo i zimní sportovní areál, na kterém už šest sezon nikdo nebruslí, a chystá přestavbu chátrajícího kina na společenské centrum. „Objekt kina byl místem návštěv různých nekalých živlů, které zařízení ničily. Nacházely se tady i injekční stříkačky,“ vysvětlil starosta.

Starostové mohou zasáhnout, Babiš není úplně proti

Další peníze z daňových výnosů by města přece jenom nemusely minout. Vládní návrh sice už prošel sněmovnou, teď ho ale bude probírat Senát a výbor pro územní rozvoj navrhuje, aby se podíl zvýšil i obcím. Oproti krajům by se tak nicméně stalo s ročním odkladem. „Byli jsme vstřícní k ministerstvu v tom smyslu, že jsme navrhli, aby změny proběhly až v roce 2017 a v roce 2018,“ upřesnil předseda výboru pro územní rozvoj Miloš Vystrčil (ODS).

Někteří senátoři ale nabádají k opatrnému přístupu, aby kvůli tomu nedošlo k zablokování celého zákona. „Aby to náhodou nedopadlo tak, že nakonec nebude přijato nic a o peníze přijdou i kraje,“ zmínil zpravodaj výboru Radko Martínek (ČSSD).

Ministerstvo financí prý na obce nezapomíná - ministr Andrej Babiš (ANO) ale plánoval zvýšit podíl obcí na DPH až samostatnou novelou. O možném pozměňovacím návrhu je ale ochotný diskutovat. „Pravděpodobně navrhneme v Senátu nějaký kompromis, a pokud bychom se na tom shodli, tak bychom si ušetřili celý legislativní proces,“ řekl Babiš. Senátoři budou mít návrh na programu jednání ve středu.