Škoda Transportation chce po ČD zbylé peníze za arbitráž – nabídla ale ústupky

Výrobce lokomotiv Škoda Transportation chce po Českých drahách (ČD) zbylý dluh 760 milionů korun jako odškodnění za prohranou arbitráž. Spor se týká zpožděné dodávky dvaceti lokomotiv – ČD dosud vyplatily zhruba půl miliardy z celkové sumy 1,2 miliardy korun. Zároveň s výzvou ale vyšla Škoda Transportation firmě částečně vstříc – nabídla finanční ústupky a splátkový kalendář.

Podle Českých drah poslala Škoda vedení dopravce celkem dva dopisy. V prvním, který ČD obdržely ve čtvrtek, dopravce vyzvala k vyplacení zbývajících peněz do měsíce. Ve druhém pak Škoda nabídla zmíněnou slevu a splátkový kalendář, pokud dopravce na doplatek přistoupí. České dráhy ale už dříve uvedly, že s výsledkem arbitráže nesouhlasí a postup rozhodce napadly u soudu.

Tomáš Ignačák

Tomáš Ignačák

Ředitel Škoda Transportation

„Vzhledem k tomu, že si Českých drah vážíme jako našeho dobrého zákazníka, jsme ochotni nabídnout výrazné finanční ústupky z ceny, kterou určil arbitrážní soud.“

Tomáš Ignačák

Ředitel Škoda Transportation

„To jsme museli udělat, abychom splnili všechny podmínky vyplývající z výsledků arbitrážního řízení, tak, že jsme poslali Českým drahám dopis, ve kterém jsme vyzvali společnost České dráhy k doplacení zbylé částky kupní ceny," dodala mluvčí Škody Lubomíra Černá. Jinou variantu představenstvo Škody podle ní ani nemělo, aby splnilo podmínku jednání s péčí řádného hospodáře.

Škoda se na arbitrážní soud obrátila s požadavkem doplatku kupní ceny, kterou jim dopravce nezaplatil, dráhy se naopak dožadovaly zhruba miliardy korun pokuty za pozdní dodávku strojů. Tu Škoda Transportation obhajuje změnou předpisů v průběhu vývoje lokomotiv, kvůli které bylo nutné rozpracované stroje kompletně předělat.