Banka Barclays strčila při „obchodu století“ jména politiků do sejfu. Teď zaplatí pokutu

Aby se jména klientů, a to zejména těch politických, nedostala při velké obchodní transakci na veřejnost, nezaložila Banka Barclays některé dokumenty do počítačového systému, ale pořídila na ně speciální sejf. Za to, že příliš zjednodušila kontrolní procesy, teď musí zaplatit rekordní pokutu 72 milionů liber (2,8 miliardy korun).

Podle jednoho z vysokých manažerů, na něhož se odvolává agentura Reuters, mohlo jít o „obchod století“, neboť hodnota transakce činila 1,9 miliardy liber (73,2 miliardy korun). Banka obchod sjednala v letech 2011 a 2012 a uskutečnila ji pro skupinu majetných klientů.

Pracovníci banky věděli, že jsou mezi nimi politicky exponované osoby, které by měla banka prověřovat důkladněji. To však Barclays neudělala a své standardní procedury naopak urychlila, uvedl ve své zprávě Úřad pro finanční etiku (FCA). U politicky zainteresovaných osob totiž hrozí, že by mohli využívat svého postavení k osobnímu prospěchu. Banky v Británii i jinde na světě proto musejí při jednání s těmito klienty dodržovat přísnější pravidla.

„Strategií banky Barclays bylo požadovat informace, pouze když to bylo naprosto nezbytné, a nesnažit se tyto klienty ,dráždit‘ mnoha požadavky.“

Úřad pro finanční etiku (FCA)

Banka nechtěla, aby se podrobnosti o klientech a transakci dostaly do počítačového systému, jak by tomu jinak běžně bylo, a podnikla kvůli tomu prý neobvyklé kroky. Koupila například sejf, který byl určen speciálně na uchování některých inkriminovaných dokumentů. Klientům slíbila, že když se jejich jména dostanou na veřejnost, zaplatí jim skoro 38 milionů liber.

Pro zákazníka téměř všechno

„Barclays zašla až moc daleko, aby vyhověla zákazníkovi,“ uvedl FCA, který totožnost klientů v tomto případu nezveřejnil, ani u nich nezjistil podíl na trestné činnosti.

Pokuta je nejvyšší, jakou kdy FCA nebo jeho předchůdce uložil za pochybení kvůli možné trestné činnosti finančního charakteru. Barclays musela podle FCA odevzdat výtěžek z obchodu, což bylo více než 52 milionů liber. Samotná pokuta činí 20 milionů liber.