Češi využívají internet více než většina Evropanů

Česko loni historicky poprvé překonalo počtem uživatelů internetu průměr Evropské unie. Internet a počítač jsou přitom běžnou součástí bezmála tří čtvrtin českých domácností. Čím dál oblíbenější jsou přenosné počítače. A také podíl Čechů, kteří čtou zprávy na internetu, patřil v roce 2014 k nejvyšším v rámci EU.  

Podíl domácností s internetovým připojením se za poslední dva roky zvýšil o šest procentních bodů na 73 procent, z toho 70 procent má vysokorychlostní připojení. Počítač má doma rovněž 73 procent rodin, vyplývá z údajů ČSÚ. „V roce 2015 bylo vybaveno oběma technologiemi (internetem a PC) více než 3,1 milionu českých domácností,“ uvedla předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová. Před deseti lety měla počítač třetina bytů a internet jen pětina. 

V podílu internetových uživatelů Česko v minulém roce podle Romany Malečkové z ČSÚ předstihlo dokonce průměr Evropské unie. V tuzemsku využívalo internet téměř 80 procent dospělé populace, zatímco evropský průměr byl 78 procent. Naopak 1,6 milionu Čechů se ještě nikdy k internetu nepřipojilo. „Jedná se o číslo poměrně vysoké. Mohli bychom však zmínit, že z toho 1,1 milionu osob tvořili lidé starší 65 let,“ dodala analytička ČSÚ Romana Malečková.

„Když se podíváme na procentuální zastoupení lidí, kteří využívají internet, a když to porovnáme například s dalšími zeměmi, tak si myslím, že tady je ještě možnost, jak se zlepšit,“ zmínil ředitel UPC Frans Willem de Kloet. Další rozšíření by mohly přinést evropské peníze v rámci plánu na rozvoj vysokorychlostních sítí. Podle něj by mohli s konkurenčními poskytovateli spolupracovat. „Nemělo by smysl, abychom oba dva budovali stejnou síť,“ dodal.

Česko je velmoc ve čtení on-line zpráv

Internet nejčastěji slouží ke komunikaci. Sedm z deseti Čechů používá e-mailovou korespondenci. Polovina internetových uživatelů v roce 2015 využívala sociální sítě, čtyři z deseti přes internet telefonovali. Největší část uživatelů na internetu dlouhodobě vyhledává informace o zboží a službách, ale jak doplňuje Iva Ritschelová, doménou je čtení zpravodajských serverů.

„Dá se říct, že Česko je jednou z velmocí ve čtení on-line zpráv, internetových novin a časopisů. Podíl Čechů, kteří čtou zprávy na internetu, patřil v roce 2014 k nejvyšším v rámci EU. Mezi 28 členskými státy jsme se umístili na pátém místě,“ konstatuje. V roce 2015 se čtení on-line zpráv věnovaly takřka dvě třetiny obyvatel.

Video Ekonomika ČT24
video

Frans Vilem de Klut z UPC: Když se podíváme na zastoupení lidí, kteří využívají internet, je ještě prostor, kam zamířit

Více než tři čtvrtiny uživatelů jsou na síti denně nebo skoro denně

Za posledních pět let došlo také ke změně vybavenosti domácností moderními technologiemi. Stolní počítač byl nahrazen přenosným, který v roce 2015 používala již více než polovina domácností. Dvojnásobně stoupl i počet domácností se dvěma a více počítači. Mobilní telefon v roce 2015 nepoužívala jen 3 procenta osob starších 16 let. 

Více než tři čtvrtiny uživatelů jsou na internetu denně nebo skoro denně. Kolem 27 procent zejména mladých uživatelů na internetu stráví pět až deset hodin týdně. Sedm z deseti Čechů internet používá pro e-mailovou komunikaci, polovina internetových uživatelů chodí na sociální sítě. Zhruba 84 procent uživatelů na síti hledá informace o zboží a službách a 3,7 milionu Čechů na internetu v posledním roce nakoupilo.

A právě k nakupování využívá internet každým rokem stále více lidí. „Pro internetové obchody jsou dlouhodobě nejlukrativnější skupinou ženy na rodičovské dovolené. Přes internet jich nakupuje zhruba 65 %. Pouze necelých 14 % z nich uvedlo, že přes internet nikdy nenakoupilo,“ konstatuje Malečková.

Mezi nejčastěji uváděné kategorie zboží nakupované prostřednictvím internetu patří oblečení, obuv a módní doplňky, vstupenky na sportovní a kulturní akce, kosmetika, elektronika či letenky.

Mobilní telefon nepoužívají jen tři procenta osob starších 16 let. Více než třetina jednotlivců se prostřednictvím mobilu připojuje k internetu.