Kdo používá plyn, příští rok si polepší. U elektřiny na tom bude stejně jako letos

Cena elektřiny pro koncové zákazníky zůstane v příštím roce zhruba stejná jako letos, u plynu se sníží asi o jedno až dvě procenta, oznámil Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten sice například u elektřiny přistoupil ke zvýšení takzvané regulované složky ceny, která zahrnuje například platby za přenos a distribuci, podle úřadu však bude tento růst vykompenzován zlevněním elektřiny na trhu.

Video Události
video

Elektřina nezdraží, plyn lehce zlevní. Někteří ale spoléhají na zásoby dřeva nebo uhlí

Změna regulovaných cen pro konkrétního zákazníka se bude lišit v závislosti na regionu, kde je zákazník připojen k soustavě. Odlišnosti mohou být způsobeny zvolenou distribuční sazbou, odlišným charakterem odběru a množstvím spotřebované elektřiny.

Konečnou cenu ovlivní i volba dodavatele silové elektřiny, což má vliv na neregulovanou složku ceny. Regulovaná složka tvoří více než polovinu výsledné ceny elektřiny, cenu takzvané silové elektřiny určují jednotliví dodavatelé sami. „U elektřiny tvořila hlavní část cena komodity až do roku 2009, kdy představovala osmdesát procent z celkové ceny, dvacet procent byly systémové služby a fixní platby. V současné době už je to jenom 50 procent,“ uvedl předseda Sdružení velkých spotřebitelů energie Jaromír Vorel s tím, že velkou zátěž znamenají například platby za obnovitelné zdroje. 

ERÚ odhaduje meziroční pokles neregulované části ceny elektřiny přibližně do pěti procent v závislosti na typu nabídky dodavatele. Podle analytika portálu Ušetřeno.cz Tomáše Suchého je dokonce možné, že elektřina pro domácnosti na základě nynějších cenových rozhodnutí ERÚ zlevní. Uvedl, že pokles by mohl být do dvou až tří procent. „Na vyúčtování se to domácnostem projeví roční úsporou v řádu stokorun. Změny nejvíce pocítí domácnosti s nejvyšší spotřebou,“ řekl Suchý. Pouze minimální změny v cenách naopak předpokládá analytik BH Securities Petr Hlinomaz.

Alena Vitásková

předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ)

„Jsem ráda, že se nám v době, kdy regulované ceny v Evropě poměrně silně stoupají, podařilo udržet ceny v rámci rozumných mezí a průměrné zvýšení cen se bude pohybovat do tří procent. Kromě vlivu nově nastavených parametrů regulace souvisejících se zabezpečením dodávek elektřiny se na této situaci podílí i pokles cen silové elektřiny a předpokládaná stagnace spotřeby elektřiny, ze které je třeba vybrat dostatek prostředků na údržbu a rozvoj sítě.“ 

Alena Vitásková

předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ)

Podobná situace jako u elektřiny je u plynu, kde regulovaná část tvoří zhruba čtvrtinu výsledné ceny. Například pro domácnosti a maloodběratele ji ERÚ sice zvýšil průměrně o více než pět procent, vzhledem k vývoji na velkoobchodním trhu ale úřad předpokládá, že pro příští rok klesne výše neregulované složky o zhruba tři až pět procent.

Celková úspora za plyn by tak mohla činit jedno až dvě procenta, uvedl úřad. „Spíš bych řekl, že bude cena stagnovat. Zlevnění bude minimální, i když určitý prostor tam je a bude záležet na konkurenčním boji mezi jednotlivými dodavateli,“ uvedl Hlinomaz. Na větší úsporu by měli dosáhnout především velkoodběratelé.

Většina dodavatelů slíbila, že nezdraží

„Na regulovanou složku ceny plynu negativně působil především fakt, že kvůli teplé zimě a nižší spotřebě plynu nevybraly distribuční společnosti stanovené prostředky na provoz soustav, a tudíž jsme museli tuto ztrátu v souladu se závaznými právními předpisy dorovnat,“ uvedla Vitásková.

Jednotliví dodavatelé vesměs čekali s konečnými cenami pro příští rok na dnešní rozhodnutí ERÚ. Většina z nich, včetně největších hráčů, ale již dříve slíbila, že energie zákazníkům nezdraží. 

Video Zprávy ve 12
video

Kdo používá plyn, příští rok si polepší

Kdo používá plyn, příští rok si polepší

Hlinomaz: Spíš bych řekl, že cena plynu bude stagnovat. Zlevnění bude minimální

Jiné zdroje energie - palivové dřevo nebo uhlí

Přibývá Čechů, kteří si nemyslí, že jsou současné ceny elektřiny a plynu výhodné. Čím dál více tak přecházejí k topení nejrůznějšími druhy palivového dřeva. Podle odhadů už takhle funguje přes tři sta tisíc českých domácností. Rostoucí zájem potvrzují i prodejci. „Řádově v desítkách procent. Nejvíce se to dotýká dřevěných briket a palet,“ uvedl Jiří Matuška z Optimtopu. Zásoby ve skladech se jim tenčí.

Dlouhé čekací doby se už tvoří u prodejců uhlí. Sklady jsou zahlcené objednávkami a nestíhají je vyřizovat, na objednávku tak musí čekat dva i tři týdny. Těžební společnosti zároveň dodávají, že jedou naplno. Podle distributorů letos většina lidí uhlí neobjednala přes léto a nechala to na poslední chvíli. Tím odběratelé spustili řetězovou reakci, nestíhají prodejci, ani těžaři. Prodejci uhlí předpokládají, že situace na trhu by se měla uklidnit před vánočními svátky.