Tradiční banky jsou často v úvěrech stále málo vstřícné

Některé, především tradiční banky, zůstávají v poskytování úvěrových produktů zkostnatělé a klientům nevycházejí vstříc. Takzvaní úvěroví predátoři, tedy lichváři, se přesouvají do mikropůjček. Vyplývá to ze studie Navigátor bezpečného úvěru 2015. České domácnosti podle zjištění studie dluží téměř 280 miliard korun. 

Video Ekonomika ČT24
video

Tradiční banky jsou často v úvěrech stále málo vstřícné

Úvěry v tuzemsku poskytuje více než 57 tisíc subjektů. Studie Navigátor bezpečného úvěru v roce 2015 zkoumala celkem 70 poskytovatelů, respektive 109 spotřebitelských úvěrů. „Na prvním místě se v roce 2015 umístila Air Bank, následovaná Komerční bankou a společností Home Credit,“ představil letošní výsledky profesor Univerzity Karlovy a garant projektu Michal Mejstřík.

V jejich případě se podle něj na dobrých výsledcích projevila nejen vysoká úroveň bezpečnosti pro spotřebitele a férová cena, ale také další služby a přidaná hodnota, kterou svým zákazníkům poskytují.

Tradiční banky tratí body za to, že chtějí stále poplatky

„Již nepřekvapuje nepříliš dobré umístění tradičních bank v hodnocení. Především cenou a některými dalšími aspekty samy sebe opět řadí na nižší část žebříčku bezpečných poskytovatelů úvěrů,“ podotkl Mejstřík. Podle něj například překvapí poplatky za sjednání úvěrů, které úvěrové společnosti nepožadují již několik let.

Navigátor bezpečného úvěru vedle hlavní kategorie hodnotil také úvěry na třicet tisíc a sto tisíc korun. U menšího úvěru si nejlépe vedly Air Bank, Home Credit a mBank. V případě úvěru na sto tisíc korun vyhrála také Air Bank, následovaná Komerční bankou a ZUNO Bank.

Rozestupy mezi jednotlivými bankovními a značkovými nebankovními subjekty vznikly tradičně rozdílem v cenách, v sankcích, v parametru četnosti výskytu u Asociace občanských poraden a nově také v inovacích, které věřitelé svým klientům nabízejí.

Celková cena úvěrů klesá

České domácnosti dluží více než 212 miliard korun na bankovních spotřebitelských úvěrech a dalších 47,4 miliardy korun na nebankovních spotřebitelských úvěrech. K tomu je ale třeba připočítat ještě další miliardy rozpůjčované takzvanými úvěrovými predátory, upozornil Mejstřík. Ti se postupně přesouvají do nových oblastí, například do mikropůjček, ale také se snaží obcházet zákon prostřednictvím poradenství či zprostředkování konsolidace.

Zcela novým produktem na trhu jsou potom reverzní hypotéky, před kterými Navigátor také varuje. Objem půjček u predátorů za rok 2015 odhaduje na částku kolem dvaceti miliard korun.

„Je potřeba říci, že v roce 2015 došlo k dalšímu kvalitativnímu posunu a že většina bezpečných věřitelů nabízí spotřebitelské úvěry transparentněji a bez vysokých poplatků. Klesá také celková cena úvěrů, řada poskytovatelů navíc při poctivém splácení vrací část nákladů, což oceňujeme jako formu pozitivní motivace spotřebitelů.“ 

Matěj Urban

zpracovatel studie

Pozitivně hodnotí také připravovanou legislativu, především návrh zákona o spotřebitelských úvěrech. Jeho cílem je zajištění vyšší ochrany spotřebitele. „Díky zákonu dojde k výraznému poklesu počtu poskytovatelů úvěru, což bude znamenat celkové pročištění trhu. Dojde také k jasnému rozdělení na legální a nelegální poskytovatele úvěru, což je z pohledu spotřebitelů velmi důležité,“ zhodnotil Mejstřík.