Spor mezi miliardáři pokračuje: Světlík za akcie Vítkovic platit nemusí

Majitel strojírenského holdingu Vítkovice Jan Světlík nemusí platit Davidu Beranovi 1,69 miliardy korun za akcie. Uspěl totiž u pražského soudu s návrhem na odklad rozhodnutí Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR. O návrhu na úplné zrušení tohoto rozhodnutí zatím soud nerozhodl.

Generální ředitel Vítkovice Holding Jan Světlík
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

Ostravský soud zároveň zamítl návrh na exekuci uvedené částky, které se na Světlíkovi domáhal Beran, sdělila mluvčí Vítkovic Eva Kijonková. Podle Berana, který o oprávněnosti svých
požadavků nepochybuje, rozhodnutí civilního soudu na platnosti rozhodčího nálezu
nic nemění. 

Kijonková uvedla, že oba soudy rozhodly nezávisle na sobě v závěru minulého týdne. Stanovisko soudů podle ní znamená, že rozhodčí nález nedává Beranovi šanci na žádnou reálně vymahatelnou částku. „Je to teď jen papír s neuvěřitelně nehoráznou historií vzniku,“ uvedl Světlík. Rozhodčí nález je podle něj od samého začátku pochybný a porušuje zákony.

„Rozhodci vůbec neměli o údajném Beranově nároku jednat, protože ve stejné věci už bylo rozhodnuto rozhodčím soudem i dalšími soudy před lety (v roce 2008 a následujících letech). Jeden z rozhodců také zatajil, že několikrát působil v kauzách souvisejících s předmětem řízení, takže je podjatý,“ uvedla Kijonková a dodala, že Světlík podal trestní oznámení na Berana a dva rozhodce, které nyní vyšetřuje policie.

Sám Beran uvedl, že pro něj usnesení soudu pro Prahu 1 není ničím překvapivým a že takový postup očekával. „Usnesení nic nemění na pravomocnosti a platnosti Rozhodčího nálezu. Civilní soudy se nyní budou zabývat pouze formální stránkou Rozhodčího nálezu, nikoli samotným meritem věci. O oprávněnosti svých požadavků nemám sebemenších pochyb,“ uvedl Beran.

Světlíkovy důvody pro zrušení rozhodčího nálezu jsou podle něj čistě účelové a v mnoha případech nepravdivé a lživé. „Dokonce všemi námitkami Jana Světlíka se už během téměř dvouletého rozhodčího řízení soud zabýval a všechny jako neopodstatněné zamítl,“ uvedl Beran.

Hraje se o cenu za akcie Vítkovic

Spor o akcie mezi Beranem a Světlíkem se táhne několik let. Původní spor dotáhl Beran až k Ústavnímu soud (ÚS), u kterého však v roce 2013 prohrál. ÚS potvrdil rozhodčí nález, podle kterého by měl Beran odprodat Světlíkovi sporný balík akcií. Světlík za ně měl zaplatit 78 milionů korun. Miliardář Beran se ale s verdiktem nespokojil a loni podal novou žalobu. S tou uspěl, ovšem nyní protižalobu podal zase Světlík.

Spor o akcie společnosti Vítkovice Holding patří k nejsložitějším v českém byznysu. Beran a Světlík dříve spolupracovali, ale okolo roku 2005 se jejich cesty rozešly. Beran se rozhodl prodat 45 procent holdingu Karlu Komárkovi a jeho skupině KKCG. Světlík ale transakci zpochybnil. Tvrdil, že má na akcie předkupní právo.

Po navýšení základního kapitálu se sporný Beranův podíl zmenšil na 11,25 procenta. Poté se rozběhl složitý soudní spor na několika frontách. Akcie skončily v soudní úschově u Okresního soudu pro Prahu-východ.