Proti kvízomatům se postaví nový zákon o hazardu. Ten se ale zasekl ve sněmovně

Místo tří stejných symbolů triviální otázka – klasické výherní automaty na mnoha místech vystřídaly takzvané kvízomaty. Ty nejsou zákonem povolené, proto je jejich provoz ilegální. Novela hazardu, která leží na stolech senátorů, nicméně kvízomaty vůbec neřeší – na řadu přijdou až v novém komplexním zákoně o hazardu. Ten se ale ve sněmovně nedostal přes první čtení. O tématu hovořili v Otázkách Václava Moravce náměstek ministra financí Ondřej Závodský a senátor a majitel společnosti Synot Ivo Valenta.

Video Otázky Václava Moravce
video

OVM: Co slibuje nový zákon o hazardu?

Řada měst se rozhodla bojovat s hazardem a vznikají tak stále nové vyhlášky, které na jejich území hazard zakazují. Některé společnosti se snaží tato nařízení obejít tím, že místo automatů přicházejí s kvízomaty. Ty jsou ale nezákonné a ministerstvo financí už tak rozdalo 1500 pokut právě za taková zařízení. Uvědomujeme si, že nevíme o všech, ale odhadujeme jejich počet přibližně na dva tisíce, uvedl náměstek Závodský.

S takovým počtem ale nesouhlasí senátor a zároveň i zástupce hazardního průmyslu Ivo Valenta (za SsČR) – ten mluví dokonce o osmi tisících kvízomatů.

Zdanění ano, větší úpravy musí počkat

Poslanecká sněmovna už poslala do senátu novelu loterijního zákona, která upravuje zdanění hazardu – to vzroste ze současných 20 na 23 a 28 procent podle druhu her. Navíc denní poplatek za každý hrací automat vzroste o 25 na 80 korun. Státu by to mělo přinést dvě miliardy korun navíc.

Tato novela ale mluví pouze o daních, nový a skutečně komplexní zákon o hazardu sněmovna prozatím odložila. „Tím důvodem je nutná notifikace v Evropské komisi, která se netýká těch daňových věcí,“ vysvětluje Závodský.

A tak si musí vedle například větší prevence počkat na nový zákon i otázka kvízomatů. „I ten nový zákon má ve svých regulích jenom restrikce,“ kritizuje Valenta a navrhuje, aby byly kvízomaty zákonem povolené. Protože pouze pokud budou součástí legislativy, bude možné je regulovat. Podle Valenty je to jediná možná cesta, jak zabránit obcházení zákona.

Ondřej Závodský a Ivo Valenta
Zdroj: ČT24

V tomto duchu byl ostatně předložen také jeden z pozměňovacích návrhů, ke kterému ale ministerstvo zaujalo negativní postoj. „Ten návrh by nepřinesl vůbec nic nového, jenom by řekl, že v některých jiných zařízeních, třeba s pohádkovými motivy, už se o hazard nejedná,“ dodává Závodský s tím, že by to ještě zhoršilo nejen současnou situaci, ale zkomplikovalo by to i pokuty, které už byly uloženy.

Valenta nicméně připouští, že jakožto senátor možná předloží nějaký podobný pozměňovací návrh, právě proto, aby se kvízomaty přesunuly do legality.