Velký čínský bankovní podvod: V ilegální síti se protočil bilion a půl korun

Čínský Lidový deník informoval o rozbití nezákonné bankovní sítě v Číně. Jeho členové zpracovali ilegální transakce se zahraničím v objemu 410 miliard jüanů (v přepočtu 1,6 bilionu korun). V rámci zátahu bylo zadrženo a potrestáno přes 370 osob. Čína tak bojuje proti nezákonnému odlivu kapitálu do ciziny.

Čínská státní média to označila za největší nezákonnou bankovní síť, jaká byla dosud v této zemi odhalena. Nelegální podnik využíval stovky bankovních účtů v jižní Číně a v oblasti Hongkongu, která je mimo kapitálovou kontrolu Číny, uvedly Financial Times. Na případu spolupracovala čínská policie s centrální bankou i zahraničními regulátory.

Čínští představitelé podle AP varují, že problémy s ilegálními bankovními aktivitami nabírají na síle. Obávají se, že nezákonné bankovní sítě jsou využívány zkorumpovanými úředníky, zločinci a teroristy k praní špinavých peněz.

Čína chce udržet peníze v zemi

Zátah se uskutečnil v době, kdy se Peking snaží zmírnit nezákonný odliv kapitálu. V Číně platí přísná pravidla pro pohyb kapitálu, která mimo jiné omezují jednotlivcům převody peněz do zahraniční na maximálně 50 tisíc dolarů (zhruba 1,3 milionu korun) ročně. Tato pravidla jsou však podle agentury AP ve velké míře obcházena.

„Vláda chce zastavit odliv peněz a stabilizovat směnný kurz jüanu, ale odliv nelze zastavit, pokud lidé nezmění svá očekávání ohledně devalvace jüanu,“ citoval Bloomberg profesora Si Ťün-janga z Šanghajské univerzity financí a ekonomiky.

Čínská centrální banka
Zdroj: ČTK/AFLO
Autor: Shingo Ito

Podle čínského Lidového deníku se podařilo od dubna objevit nelegální bankovní aktivity ve výši osm set miliard jüanů, současný případ tak v podstatě zdvojnásobil objem peněz zachycených v těchto nezákonných aktivitách.