Evropští policisté zatkli 27 lidí za podvody s DPH. Prohlídky byly i v Česku

Policie z 15 evropských států včetně Česka zatkla ve čtvrtek 27 lidí, kteří byli součástí obviněné sítě zaměřující se na podvody s daní z přidané hodnoty (DPH). Skupina si podle Jednotky Evropské unie pro justiční spolupráci (Eurojust) nezákonně přišla na 320 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Podle mluvčího české protikorupční policie Jaroslava Ibeheje činí škoda způsobená na území Česka 200 milionů korun.

Policie při koordinované operaci nazvané Vertigo 3 provedla asi 50 prohlídek, z toho pět z nich v Česku. „Kriminalisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality na základě požadavků polských a německých justičních orgánů provedli ve čtvrtek na území České republiky pět domovních prohlídek a prohlídek nebytových prostor. Dále požádali několik osob o podání vysvětlení a vydání věci,“ uvedl Ibehej.

Policisté zasahovali také na Slovensku, v Belgii, Německu, Nizozemsku, Polsku, Dánsku, Francii, Itálii, Irsku, Lucembursku, Rumunsku, Španělsku, Švédsku a Británii, upřesnil Eurojust v tiskovém prohlášení. Do vyšetřování, které iniciovaly německé, nizozemské a polské úřady, se zapojili i experti unijních organizací Eurojust a Europol.

 Síť podvodníků byla podle organizace Eurojust velmi důmyslná. Její členové se podle vyšetřovatelů podíleli na takzvaném karuselovém nebo kolotočovém podvodu, kdy se většinou zboží převáží přes hranice členských států EU. Vyvážené zboží je osvobozeno od DPH, daň má zaplatit dovozce a může si ji odečíst. Firma ale při podvodu DPH nezaplatí, nebo zboží při dalším prodeji fakturuje s DPH.

Velký zátah proti karuselům

Akce proti síti byla součástí širšího vyšetřování organizovaných podvodů s daní z přidané hodnoty v EU zvaného Vertigo. Od začátku roku se jedná o třetí podobný zátah. Podvody s DPH se zvlášť zabývá Společný vyšetřovací tým (JIT), který tvoří Česko, Německo, Nizozemsko a Polsko a který dostává od července 2013 organizační a finanční pomoc od Eurojustu, uvedla tato organizace se sídlem v Nizozemsku na svém webu.

Ve společném vyšetřovacím týmu Vertigo jsou za Česko vedle protikorupčních policistů také zástupci Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. „Předmětem činnosti tohoto mezinárodního týmu je vyšetřování rozsáhlých karuselových podvodů na DPH. Dosud zjištěná výše škody na území České republiky činí zhruba 200 milionů korun,“ doplnil mluvčí Ibehej s tím, že podrobnější informace le kauze zatím nemůže sdělit.