Benzin a nafta přestaly zlevňovat. Po čtyřech měsících zamířily ceny vzhůru

Pohonné hmoty v Česku za poslední týden zdražily po několika měsících zlevňování či stagnace cen. Jejich průměrná cena však zaznamenala změnu pouze v řádu haléřů.

Průměrná cena Naturalu 95 od minulé středy vzrostla o čtyři haléře na 29,63 korun za litr. Cena nafty oproti minulé středě vzrostla o tři haléře na průměrných 28,94 korun za litr. Vyplývá to z informací společnosti CCS, která ceny dlouhodobě sleduje.

Podle analytika společnosti Colosseum Borise Tomčiaka je současné zdražení pouze dočasné. „Do konce týdne očekáváme mírný růst cen pohonných hmot o několik haléřů. Nicméně pozitivní zprávou je, že koncem listopadu se pokles cen obnoví,“ prohlásil Tomčiak.

Jako důvod současného zlevnění vidí i vývoj cen na komoditní burze v Rotterdamu. „Benzin stagnoval, nafta zlevnila o čtyři procenta. Česká koruna proti americkému dolaru, ve kterém se na burze obchoduje, znehodnotila o procento,“ dodal.

Nejdražší benzin se tankuje v Praze, nafta na jihu Moravy

Nejvyšší cena benzinu přetrvává v hlavním městě. Řidiči zaplatí v Praze za benzin průměrných 30,40 korun za litr. Přes třicet korun za něj dají i motoristé v Jihomoravském kraji a na Vysočině. Naopak nejlevněji benzin natankují lidé v Libereckém kraji, a to v průměru za 29,07 korun za litr.

Nejdražší naftu prodávají čerpací stanice v Jihomoravském kraji. Nabízejí ji v průměru za 29,72 korun za litr. V Praze je nafta o šest haléřů levnější. Nejméně, v průměru 28,45 korun, stojí litr dieselu v Ústeckém kraji.

Ceny pohonných hmot padaly od léta

Ceny u českých benzinových pump klesaly od poloviny července, kdy se cena Naturalu 95 podle celostátního průměru pohybovala nad 33 korunami za litr a nafta stála více než 32 korun za litr. Ceny se postupně dostaly na nejnižší hodnoty za pět let, uvedl začátkem listopadu analytik Boris Tomčiak ze společnosti Colosseum.