Českých bankovek a mincí přibývá, v oběhu jich je za půl bilionu korun

Celková hodnota bankovek a mincí v oběhu překonala ke konci minulého týdne poprvé 500 miliard korun. Před dvaceti lety přitom dosahovaly hodnoty pouze sta miliard korun. K nárůstu dochází i přes rostoucí oblibu bezhotovostního placení, které v poslední době usnadňují například bezkontaktní karty.

Celkový počet bankovek a mincí v oběhu překonal dvě miliardy kusů. Nejvíce je v oběhu dlouhodobě tisícikorun a korunových mincí. Ještě na konci loňského roku bylo v oběhu zhruba 1,97 miliardy bankovek a mincí za téměř 468 miliard korun.

„I přesto, že dochází k rozvoji bezhotovostního placení a zavádění nových způsobů bezhotovostních plateb, růst hodnoty peněz v oběhu nebyl zatím nijak zásadně ovlivněn. Roční výroba peněz neklesá, naopak stoupá v důsledku ekonomického oživení a větší potřeby peněz,“ uvedla ČNB.

Peněz mezi lidmi přibývá dlouhodobě

Podle ČNB lze u bankovek a mincí v oběhu pozorovat růst dlouhodobě. V letech 1997 a 1998 ale počet stagnoval kvůli měnovým turbulencím. Například v polovině roku 2000 se na růstu hodnoty oběživa projevil pád Investiční a poštovní banky. A na konci roku 2008 bylo možné pozorovat extrémní výběry hotovosti, poté následovala dvouletá stagnace, uvedla ČNB.

Na úroveň sto miliard korun se oběživo poprvé dostalo v květnu 1995. Dvousetmiliardová hranice padla po pěti letech. Na tři sta miliard korun ale hodnota oběživa vrostla až po šesti letech. 400 miliard korun v oběhu přišlo v září 2011.