Řecko ochromila generální stávka, v centru Atén vypukly střety mezi policisty a protestujícími

Řecko ochromila čtyřiadvacetihodinová generální stávka. Zrušeny byly vnitrostátní lety, lodě zůstávají v přístavištích a veřejné úřady i státní školy jsou zavřené. Řekové protestují proti snížení důchodů, vynucenému novým programem finanční pomoci této zadlužené zemi. Při demonstracích tisíců lidí v centru Atén vypukly střety mezi policisty a protestujícími. 

Tří oddělených demonstrací v centru řecké metropole se zúčastnilo téměř 25 tisíc osob, uvedla agentura AP. Zejména mladí demonstranti házeli zápalné lahve na muže zákona, naopak policie použila slzný plyn a omračující granáty. Protestující dávali najevo svůj odpor k úsporným opatřením, která jsou v zemi zaváděna. V zemi pracují pouze v nouzovém režimu nemocnice.

„Stávka má širokou podporu a je to další z řady stávek, byť generální stávka je poprvé od doby, kdy byla zvolena tato vláda, tedy poprvé od ledna,“ říká politolog a publicista Thomas Kulidakis. 

„Je to stávka proti tupým škrtům. A je to z toho důvodu, že nyní jsou na řadě spíše prorůstové reformy a Řekové nevidí žádné momentální zlepšení, které by rychle přicházelo pro jejich situaci.“ 

Thomas Kulidakis

říká politolog a publicista

Konkrétně se například stále nesnižuje nezaměstnanost a vzhledem k tomu, že skončila sezona, očekává se, že bude naopak růst. „To znamená, že dokud nepřijde něco hmatatelného, co by pocítila veřejnost, budou stávky pokračovat. A něčím takovým hmatatelným by mohlo být třeba to, že se vyhoví požadavkům MMF a řecké vlády a dojde k částečnému odpisu dluhu, ať už jakoukoliv formou,“ říká Kulidakis.  Lidé totiž podle něho požadují nějakou naději do budoucna, chtějí například práci.

Momentální nezaměstnanost u mladých lidí je 50 procent a 30 procent u zbytku a Řekové požadují nějakou cestu z krize ven. Tamní společnost začíná být čím dál tím více frustrovaná a na zemi je kladeno stále více nároků i v souvislosti s uprchlickou krizí. „Na jednu stranu má Řecko náklady  spojené s uprchlíky a na druhou stranu se od něj požaduje, aby škrtalo a propouštělo úředníky. Ale to nejde, protože se někdo musí o uprchlíky starat,“ vysvětluje Kulidakis.

První generální stávka za poslední rok je zároveň prvním vážným testem pro premiéra Alexise Tsiprase, jehož levicová strana Syriza v lednu vyhrála volby díky slibu ukončení úsporných opatření. Nakonec však nepopulární podmínky třetího záchranného programu přijala pod hrozbou opuštění eurozóny.

Svůj mandát si Tsipras před dvěma měsíci nechal potvrdit v předčasných parlamentních volbách. Premiér však slíbil, že bude usilovat o zmírnění dopadů úsporných opatření. Syriza paradoxně čtvrteční stávku podporuje s argumentem, že upevňuje pozici vlády ve vyjednávání s věřiteli.

Video Studio ČT24
video

Kulidakis: Je to stávka proti tupým škrtům

Stávka bude odpovědí lidu na „dogmatické lpění na nefunkční a destruktivní opatření, která vyčerpávají pracovníky a vedla k tomu, že mladí lidé ztratili naději“, uvedl odborový svaz zaměstnanců v soukromém sektoru GSEE.

GSEE a sesterský odborový svaz pracovníků ve veřejném sektoru ADEDY očekávají, že se tisíce lidí zúčastní čtvrtečních dopoledních demonstrací, včetně protestního průvodu v centru Atén, kde od středy zástupci vlády jednají s inspektory Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF) v rámci posuzování dosavadního průběhu záchranného programu.