Stávka personálu Lufthansy je protiprávní, německý soud ji zakázal

Soud v Düsseldorfu předběžným opatřením zakázal pokračování stávky palubního personálu největších německých aerolinek Lufthansa. Informoval o tom server Focus Online. Podle soudu je stávka protiprávní, neboť odborový svaz UFO jednoznačně nestanovil své požadavky vůči vedení společnosti. Rozhodnutí soudu se však vztahuje pouze na letiště v
Düsseldorfu. O zastavení stávky na dalších německých letištích bude v úterý večer rozhodovat soud v Darmstadtu. 

Odbory původně chtěly ve stávce setrvat až do pátku. Pokud soud v Darmstadtu nevyhoví požadavku Lufthansy, je pravděpodobné, že stevardi a letušky budou v omezené míře v protestní akci pokračovat.

Svaz UFO zároveň podle deníku Bild oznámil, že je připraven stávku okamžitě ukončit, pokud vedení Lufthansy přistoupí ke smírčímu řízení a dá najevo ochotu dohodnout se s odbory na tom, jaká má být budoucnost společnosti. Šéf svazu UFO Nicoley Baublies prohlásil, že čeká na telefonát od Lufthansy a je připraven zahájit jednání ještě v noci z úterý na středu.

Odboráři se s vedením Lufthansy přou mimo jiné o penzijní program, který společnost stevardům a letuškám poskytuje. Podle düsseldorfského soudu však svaz UFO jasně nestanovil své požadavky, konkrétně to, od kolika let by měli členové palubního personálu pobírat penzijní příspěvek od zaměstnavatele a po jakou dobu by na něj měli mít nárok.

Svaz UFO vyhlásil stávku minulý pátek. Předpokládá se, že jen v pondělí neodletěla asi třetina z plánovaných tří tisíc letů Lufthansy. Až na několik výjimek totiž byly zrušeny i dálkové mezikontinentální lety.  V úterý kvůli stávce Lufthansa zrušila 136 letů, postiženo bylo zhruba 37 tisíc cestujících. Lufthansa však nabídla pasažérům možnost bezplatně stornovat letenky nebo je přesunout na jiný termín. Ztráty způsobené protestní akcí aerolinky zatím nevyčíslily, odhadují je však na desítky milionů eur denně.

Lufthansa už letos v září dokázala u soudu zastavit stávku pilotů. Společnost tehdy uspěla s tvrzením, že piloti neusilují o změnu svých pracovních podmínek, ale že jim jde o úpravu celkového kurzu firmy. Lufthansa chce posilovat svou nízkonákladovou složku a piloti se obávali, že to povede ke snižování jejich platů a k omezování dalších výhod.