Veletrh zboží v Havaně má dostat do tamních obchodů evropské i americké firmy

Kuba mění od základu svou tvář. Důkazem je i 33. mezinárodní veletrh zahraničního zboží v Havaně. Ten je speciální tím, že se mezi vystavovateli objevily ve velkém i evropské a americké firmy. A to hlavně díky zlepšujícím se vztahům mezi Washingtonem a Havanou.

Video Ekonomika ČT24
video

Mezinárodní veletrh na Kubě je šancí pro firmy

Na mezinárodním veletrhu zboží v Havaně se sešlo devět set společností ze sedmi desítek zemí světa a mezi nimi i evropské automobilky nebo firmy s elektrospotřebiči. Ty většina Kubánců doposud viděla pouze na fotkách. Teď se zdá, že budou v dohledné době i v tamních obchodech. Dostat se na kubánský trh chce například i společnosti GEV. Ta se specializuje na cateringové zařízení.

„Na Kubu jsme dodávali poměrně velký sortiment věcí, přes naše prostředníky z Kanady nebo Panamy. Teď jsme se rozhodli dodávat přímo. Lidé mají zájem o naše produkty. Toto je náš první rok na veletrhu a je vidět, že se nám tu bude dařit,“ říká manažer společnosti GEV Kai Patzold.

„Zatím obchody provází chaos, a to jak ve smlouvách, tak i v nejednotné měně. Budeme dohlížet na dodržování zákonů a podporovat evropské investice do obchodu, ale i společných projektů například v energetice nebo telekomunikacích.“ 

Herman Portocarero

velvyslanec EU na Kubě

A na Kubu by chtěly i americké firmy. Zákony to ale zatím nedovolují. Snaží se proto vyvinout tlak na amerického prezidenta Obamu, aby se embargo ještě víc uvolnilo. „Jsme první americkou společností se sklady na Kubě, ale kvůli embargu můžeme naše zboží dodávat pouze diplomatické komunitě. Na to máme povolení od vlády Spojených států. Kultovní americké značky si ale v komunitě rychle oblíbili a my jen čekáme, až se poměry úplně uvolní i pro obyvatele ostrova,“ vysvětluje prezident Las Americas Travel Robert B. Gross.

I bez potřebné legislativy se ale vzájemné vztahy urovnávají. Obě země se totiž během toho týdne dohodly na společném roamingu. To je vůbec první dohodou podobného druhu mezi zeměmi.