PPF navrhne vytěsnění minoritních akcionářů CETIN

Na valné hromadě České telekomunikační infrastruktury (CETIN) chce investiční skupina PPF přednést návrh na vytěsnění minoritních akcionářů. Za jednu akcii by měli dostat 172,4 korun.

PPF navrhne nucený přechod všech akcií ostatních akcionářů CETIN na takzvaného hlavního akcionáře, kterým je společnost PPF A4. Ta v současnosti vlastní přes 90 procent CETIN, který vznikl letos v červnu oddělením sítí a datových center od O2. PPF již dříve oznámila, že nehodlá vytěsňovat akcionáře operátora O2, ve kterém má rovněž majoritu.

Cena za akcii byla stanovena nezávislým znaleckým posudkem Ernst & Young, který bude k dispozici všem akcionářům CETIN. Nabídka na akcii CETIN spolu s aktuální hodnotou akcie O2 na pražské burze představuje v součtu přibližně 403 korun.

Akviziční cena, kterou před dvěma lety skupina PPF zaplatila za původní O2 španělské Telefonice, byla přitom 305 korun za akcii. Dalších téměř 50 korun získali v tomto období akcionáři na dividendách.

„Vytěsnění minoritních akcionářů společnosti CETIN byl dlouho očekávaný krok PPF. Celkový náklad na odkup akcií by měl dosáhnout pěti miliard korun. Vytěsnění minoritních akcionářů bude bez větších komplikací pro PPF,“ řekl hlavní ekonom společnosti Colosseum František Bostl. Dodal, že by nebral na lehkou váhu i možné vytěsnění minoritních akcionářů z O2 CR, i přes komentáře PPF, které to vyvrací.

O vzniku CETINu se rozhodlo před půl rokem

O rozdělení společnosti O2, z níž vznikl i správce telekomunikační infrastruktury, se rozhodlo v dubnu 2015. Minoritní akcionáři, kterých se tehdy na valné hromadě sešel trojnásobek obvyklé účasti, byli z velké části proti. Mnozí v emotivních vystoupeních vyjadřovali obavy o hodnotu svých podílů.

Skupina PPF Petra Kellnera investuje do řady odvětví od bankovnictví a finančních služeb, přes telekomunikace, biotechnologie, pojišťovnictví, nemovitosti, maloobchodní služby až po zemědělství. PPF působí v Evropě, Rusku, Asii a USA a vlastní aktiva ve výši 21,3 miliardy eur. V České republice působí skupina v oblasti bankovnictví a finančních služeb, v telekomunikacích, realitách či biotechnologiích.