Akcie Deníku už drží Penta. Do čela vydavatelství nastupuje Michal Klíma

Investiční skupina Penta Investments převzala 100procentní podíl ve vydavatelství Vltava-Labe-Press. Akcie koupila v polovině srpna od německého koncernu Verlagsgruppe Passau. Do křesla generálního ředitele a předsedy představenstva VLP Penta dosadila Michala Klímu, který dříve vedl Lidové noviny nebo vydavatelství Economia. Cena obchodu není známá.

Vedle VLP koupila Penta také 51procentní podíl ve společnosti Astrosat Média, která vydává časopisy Květy, Vlasta, Story, TV magazín a National Geographic Česko, dále 70 procent ve společnosti Česká distribuční, 35 procent v distribuční firmě PNS a 30 procent ve zprostředkovateli webové reklamy AdActive.

Penta zároveň od Klímy získala společnost Tablet Media, která vydává tabletový týdeník Dotyk a další tři tabletové časopisy.

Firma nicméně nezařadí VLP do společnosti News and Media Holding, která zastřešuje její mediální aktivity na Slovensku, ale vydavatelství bude přímo odpovědné vedení skupiny. „Mediální investice Penty v Česku a na Slovensku je třeba vidět odděleně. Co lze potvrdit, je fakt, že budeme hledat především ekonomické synergie tam, kde mají smysl,“ uvedl už v srpnu mluvčí skupiny Ivo Mravinac.

„Budu se snažit, aby se postavení VLP na trhu ještě zlepšilo, aby se posílilo naše postavení na digitálním trhu a abychom pro naše produkty získali nové čtenáře.“

Michal Klíma

nový generální ředitel a předseda představenstva VLP

Nové vedení, nové sídlo

Klíma v čele představenstva nahradil dosavadního šéfa Jaromíra Skopalíka, finanční ředitelka VLP Lucie Kočí ale v představenstvu zůstává. Nyní je ještě doplní zástupce skupiny Penta Investments Dominika Kalinová. Vydavatelství navíc čeká příští rok stěhování z pražské Uhříněvsi do nového administrativního centra Aviatica komplexu Waltrovka v Jinonicích, které vlastní Penta.

Zdroj: ISIFA/SME
Autor: Tomáš Benedikovič

„Vlastnictví a podpora dalšího rozvoje jedné z nejvýznamnějších mediálních společností v Čechách plně odpovídá investiční strategii Penty, kterou chce skupina rozvíjet v rámci střední Evropy. V případě Deníku vycházíme z jeho přirozeného potenciálu, regionální zpravodajství však chceme dále zkvalitnit, v Praze a středních Čechách pak význam Deníku výrazně posílit. Samozřejmostí je pak digitální rozvoj celého vydavatelství,“ uvedl investiční ředitel Penty Zdeněk Kubát.

Kvůli Pentě odešli redaktoři SME

Když v roce 2014 vstoupila skupina Penta do vydavatelství celostátního slovenského deníku SME, vyvolalo to v redakci bouřlivé reakce, které vyvrcholily hromadnou výpovědí novinářů. Ti posléze vytvořili nový list Denník N.

Redaktoři Sme svůj odmítavý postoj k Pentě zdůvodnili mimo jiné největší korupční aférou Gorila, do níž se prý Penta zapletla. Finanční skupina podle spisu, jenž před třemi lety unikl na internet, podplácela slovenské politiky a vysoké státní úředníky výměnou za vliv na privatizaci a na chod některých podniků. Penta nekalé jednání dlouhodobě popírá. Zmiňované informace o korupci, jež údajně vypracovala slovenská tajná služba, dosud nikdo nepotvrdil.

Současná akciová společnost Vltava-Labe-Press vznikla v červenci 2000 po sloučení několika vydavatelů regionálních periodik se společností Mír. Koncem téhož roku VLP získalo celostátní deníky Slovo a Zemské noviny a v létě 2001 koupilo řadu moravských novin, včetně nejprodávanějších titulů Rovnost a Svoboda.

Skupina VLP je po loňské akvizici časopiseckého vydavatelství Sanoma, přejmenovaného na Astrosat Media, druhou nejsilnější vydavatelskou skupinou na tuzemském trhu. Nyní vydává v Česku 94 regionálních titulů, z toho 71 deníků a 23 týdeníků. Obrat samotného vydavatelství VLP se v posledních letech pohybuje kolem miliardy korun, v minulosti dosahoval i dvojnásobné výše, když rekordním byl rok 2004 s výnosy 2,1 miliardy korun.