Podmínky v průmyslu se v říjnu opět zhoršily

Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v říjnu třetí měsíc v řadě zhoršily. Index PMI klesl ze zářijových 55,5 bodu na říjnových 54 bodů, uvedla společnost Markit Economics s tím, že index je ovšem stále nad dlouhodobým průměrem 52,9 bodu.

Zdroj: ČTK/Tetra Images Autor: Grill Daniel

Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. Předělem mezi růstem a poklesem je hranice 50 bodů. „Spolu s předstihovými ukazateli Českého statistického úřadu index naznačuje zpomalení tempa růstu českého průmyslu a ekonomiky, které ale nutně muselo přijít. Jednak růst v první polovině roku byl překvapivě silný a jednak oživení v Evropě se zadrhává,“ uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Nové zakázky rostly nejnižším tempem za dva roky. K tomu přispěl podle Markit Economics hlavně slabší export, což vedlo k nejpomalejšímu zvýšení výroby v tomto roce.

„Český výrobní sektor v říjnu dále ztrácel na síle. Index od července klesl o 3,5 bodu, což je dohromady největší pokles od období březen–květen 2012. Aktuální údaje PMI z výroby signalizují, že tempo růstu oficiální průmyslové výroby v nadcházejících měsících klesne pod pět procent meziročně,“ uvedl vedoucí ekonom u společnosti Markit Trevor Balchin.

Hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč upozornil, že index je sice slabší, ale na druhou stranu je v rámci Evropy i nadále nadprůměrně vysoký.