Ukrajinští oligarchové chudnou. Až na Porošenka

Ukrajinský prezident a čokoládový magnát Petro Porošenko je jediným z desítky nejbohatších Ukrajinců, jehož majetek se během uplynulého roku neztenčil, ale naopak vzrostl. Vyplývá to z žebříčku, který zveřejnil ukrajinský časopis Novoje Vremja. Porošenkův majetek se za poslední rok odhadem zvýšil o 20 procent na 979 milionů dolarů (24 miliard korun).

Ukrajinský prezident Petro Porošenko
Zdroj: ČTK/AP Autor: Alexander Zemlianichenko

Prezident Porošenko tak letos poskočil z devátého na šesté místo žebříčku nejbohatších Ukrajinců.

Jeho úspěch je dán tím, že čokoládovému byznysu se i navzdory krizi daří.

Porošenko přitom při svém vstupu do prezidentského úřadu loni v květnu sliboval, že svou čokoládovnu Rošen prodá. Pořád to ale neudělal – v krizi na to prý není vhodná doba. „Dolce vita je více než jen metafora, pokud jde o Porošenkovo podnikání,“ poznamenal ironicky časopis, podle kterého Porošenko úspěšně podniká i v bankovnictví. Ukrajinský bankovní systém se přitom hroutí a šedesátka finančních ústavů byla uzavřena.

Na prvním místě ocelář

Nejbohatším Ukrajincem zůstává Rinat Achmetov, který podniká v ocelářství. Na první příčce zůstal i přesto, že mu odhadovaný objem majetku klesl o 56 procent na 4,5 miliardy dolarů (asi 110 miliard korun).

Nejbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Efrem Lukatsky

Ukrajina prožívá hlubokou hospodářskou krizi, kterou ještě zhoršuje konflikt s proruskými separatisty na východě země. To pocítila i většina oligarchů. Peníze se ale podle časopisu Novoje Vremja daly vydělávat i za současných podmínek, a to ve farmaceutickém průmyslu, potravinářství a při řízení státu.

Do první stovky nejbohatších Ukrajinců zařadil časopis 96 mužů a jen čtyři ženy. Pro srovnání - všechno jejich jmění dohromady by stačilo pouze na čtyři procenta akcií americké společnosti Apple.