Kongres odvrací platební neschopnost USA

Americkým Kongresem prošel zákon, jenž odstraňuje bezprostřední hrozbu platební neschopnosti vlády. Americké ministerstvo financí původně varovalo, že po třetím listopadu nemusí být schopno splácet své závazky. Nyní už zbývá podpis prezidenta Baracka Obamy.

Pokud by Kongres opatření neschválil, ministerstvo financí by prý vyčerpalo do 3. listopadu veškeré své kapacity pro půjčky, což by mohlo vést k tomu, že by americká vláda v následujících dnech nebyla schopna splácet své závazky.

Již ve čtvrtek odsouhlasila zákon Sněmovna reprezentantů, nyní ho schválil i Senát. Senátoři hlasovali pro opatření v poměru 64 ku 35. Prezident Barack Obama zákonodárce pochválil za „odpovědné, dlouhodobé rozpočtové ujednání, které odráží naše hodnoty, posílí naši ekonomiku a vytvoří pracovní místa“.

Zvyšuje se strop pro výdaje

Zákon rovněž umožňuje zvýšit strop pro výdaje ve stávajícím fiskálním roce, který začal 1. října, a také v příštím fiskálním roce, jenž začne 1. října 2016. V příštích dvou letech může Washington vydat o 80 miliard dolarů (téměř dva biliony korun) více na armádu a vnitřní programy.

Už během čtvrteční debaty v Senátu konzervativnější senátoři kritizovali své kolegy za to, že uvolnění rozpočtů podpořili. Senátor Ted Cruz, jenž usiluje o republikánskou prezidentskou kandidaturu, tak obvinil republikánskou většinu v Kongresu z toho, že „prezidentovi vystavují bianco šek pro zbytek jeho funkčního období“.

senátor Ted Cruz
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Cliff Owen

Peníze se musí rozdělit nejpozději začátkem prosince

Zákonodárci nyní musí peníze rozdělit mezi jednotlivé kapitoly, na což mají čas pouze do 11. prosince. Dá se například očekávat, že konzervativní republikáni se pokusí prosadit kontroverzní dodatky, jako je například zastavení financování poskytovatele zdravotnických služeb Planned Parenthood (Plánované rodičovství), který se zastává potratů.

Někteří se mohou pokusit zrušit zákon, který po finanční krizi z let 2008 a 2009 umožňuje trestat banky za nezodpovědné chování, nebo zabránit novým regulacím emisí uhlíkatých sloučenin.