Praha pronajímá kanceláře a sklady nevýhodně, přichází až o 300 milionů

Hlavní město pronajímá většinu obecního majetku pod cenou, vyplývá z analýzy pražského Institutu plánování a rozvoje. Nevýhodnými pronájmy kanceláří, obchodů a skladů tak každý rok přichází o 100 až 300 milionů korun.

Staré Město v Praze
Zdroj: ČTK Autor: Martin Štěrba

Město získává z pronájmů nebytových prostor ročně v průměru 101 milionů korun. Většina z nich je ale pronajímána pod minimální tržní cenou, což je podle analýzy Institutu plánování a rozvoje alarmující.

Kancelář za méně než sto korun za metr čtvereční

Nájemné v kancelářích, skladech a ateliérech navíc neodpovídá atraktivitě lokality. Neexistuje prý jednotná metodika, podle níž by bylo nájemné stanoveno, tvrdí odborníci. Třeba v ceněné lokalitě Židovského města v historickém jádru metropole magistrát pronajímá tři čtvrtiny kanceláří v průměru za 101 až 200 korun za metr čtvereční.

Na Starém Městě je dokonce možné najít několik kanceláří, kde se ceny pohybují mezi 51 až 100 korunami za metr čtvereční. Naproti tomu pronájmy obchodů v oblasti Václavského a Staroměstského náměstí činí zhruba patnáct set korun za metr čtvereční. Neexistuje jednotná metodika, podle níž by bylo nájemné stanoveno, tvrdí odborníci.

Budova pražského magistrátu
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Kamaryt

Po úřednících zůstaly prázdné kanceláře

Výrazným příkladem neefektivního nakládání s majetkem je podle institutu prázdný soubor historických domů na Malém náměstí v těsné blízkosti Staroměstského náměstí, kde dřív míval kanceláře magistrát, než se úředníci přesunuli do Škodova paláce, kde Praha platí roční nájemné dvě stě milionů korun. Po uplynutí dlouhodobého pronájmu by částka vyplacená městem měla převýšit 4,4 miliardy korun.

Ke konci loňského roku vlastnil magistrát více než tisícovku nebytových prostor, z toho 176 tisíc metrů čtverečních mělo nájemce. Zároveň téměř polovina prostor, kterými disponuje, zůstává prázdných. Nejvíc nebytových prostor vlastněných městem leží na Starém a Novém Městě a na sídlišti Černý Most. Velikostí ploch jsou mimořádné Holešovice, s plochou 66 tisíc metrů čtverečních především Holešovická tržnice.

Praha v posledních deseti letech vydělávala na nebytových prostorách částky od 68,5 milionu do 327 milionů korun ročně. O pronájem a správu městských kanceláří, prodejen a dalších komerčních prostor se starají správcovské firmy - Solid, Liga servis, Centra-Austis a městské společnosti Trade Centre, Kolektory Praha a Technická správa komunikací (TSK).