Přes sto airbusů si nalepí čínskou vlaječku. Peking to bude stát miliardy dolarů

Návštěva německé kancléřky Angely Merkelové v Pekingu nepokračovala po typické přehlídce politickou debatou, ale podpisem smlouvy mezi Čínou a leteckou společností Airbus. Číňané si objednali 130 letounů za celkem 17 miliard dolarů (přes 420 miliard korun), píše agentura DPA.

Smlouvu obě strany podepsaly během jednání kancléřky s čínským premiérem Liem Kche-čchiangem. Součástí kontraktu je nákup 100 strojů pro střední tratě A320 v katalogové ceně 9,7 miliardy dolarů a také potvrzení dříve dojednané objednávky 30 dopravních letounů A330 k dálkovým letům.

Koncem června totiž při příležitosti návštěvy čínského premiéra v Paříži podepsal Airbus podle agentury AFP kontrakt na nákup 45 širokotrupých letadel A330 v katalogové ceně nejméně 11 miliard dolarů s opcí na koupi dalších 30 letadel. Právě tato opce byla konkretizována v nyní podepsané smlouvě. Katalogová cena třicítky strojů A330 je podle francouzské agentury nejméně 6,9 miliardy dolarů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a čínský premiér Li Kche-čchiang
Zdroj: Reuters

Boj o čínské nebe

Airbus vede konkurenční boj o čínský trh s americkou společností Boeing, která v září podepsala se skupinou čínských firem historickou smlouvu na dodání 300 letounů v hodnotě 38 miliard dolarů (942 miliard korun). Americká firma odhaduje, že Čína bude v příštích 20 letech potřebovat 6330 nových letadel v celkové hodnotě asi 950 miliard dolarů.