Levná ropa dolehla i na britský gigant BP. Ztrácí miliony dolarů

Čistý zisk britské ropné společnosti BP se ve třetím čtvrtletí propadl na 46 milionů dolarů (1,1 miliardy korun), zatímco o rok dříve činil 1,29 miliardy dolarů. Firma uvedla, že příčinou je levná ropa a dodala, že ještě více omezí své investiční plány. Celkové tržby firmy se snížily na 55,9 miliardy dolarů z 94,8 miliardy před rokem.

Průměrná cena severomořské ropy Brent se podle propočtů BP ve třetím čtvrtletí snížila na 50 dolarů za barel z více než 100 dolarů za barel ve stejném období loni. BP nyní předpokládá, že bude mít letos kapitálové výdaje kolem 19 miliard dolarů. Dříve je přitom firma odhadovala na téměř 20 miliard dolarů, uvedla agentura Reuters.

Firma vedle toho také uvedla, že její náklady související s havárií ropné plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu z roku 2010 dosáhnou zhruba 55 miliard dolarů. To představuje o něco vyšší částku, než se dříve odhadovalo.

BP již od havárie prodala majetek v hodnotě téměř 50 miliard dolarů a uvedla, že v příštím roce počítá s prodejem dalších aktiv v hodnotě tří až pěti miliard dolarů.

Obří únik ropy v Mexickém zálivu

V dubnu 2010 explodovala ropná plošina BP Deepwater Horizon v Mexickém zálivu. Katastrofa se stala nejzávažnější v historii USA – zahynulo při ní 11 lidí a do moře uniklo pět milionů barelů ropy. Havárie v oblasti ochromila rybolov a turistický ruch a způsobila vážné ekologické škody. Brzy bylo jasné, že se dokonce stala druhou nejdražší člověkem zaviněnou katastrofou světa. Nepředčila pouze Černobyl.

Výbuch ropné plošiny Deepwater Horizon
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/US COAST GUARD

BP si před lety záměrně změnila logo tak, aby obsahovalo zelenou barvu – na ukázku toho, že jde o ekologicky vstřícnou společnost. Firma ve svých reklamách zdůrazňovala ekologický aspekt těžby.

Název British Petroleum zkrátila na BP a v televizních spotech místo něj za zkratku začala dosazovat slova Beyond Petroleum (Víc než ropa), aby ukázala důraz na ochranu životního prostředí. Jen do této kampaně investovala zhruba 200 milionů dolarů, úspěchy pak na sebe nenechaly dlouho čekat. V roce 2009 byla ohodnocena v žebříčku BrandZ jako nejlepší ropná společnost. Sbírala i další reklamní ceny a zákazníci byli přesvědčeni, že jde o nejzelenější těžaře černého zlata.

Přitom nehody nejsou pro BP výjimkou. V roce 2005 při výbuchu texaské rafinérie zemřelo 15 lidí. O rok později se firma musela vypořádat s ropnou skvrnou na Aljašce. A v roce 2010 přišla havárie v Mexickém zálivu.