Na nejlevnější nabídku na stavbu mostů nakonec v Rudníku doplatí statisíce

Dvě stě tisíc ušetřili, nejméně tři sta tisíc ale zaplatí navíc – taková je momentální situace radnice v Rudníku ve východních Čechách, kde chtěli nové mosty a jen se drželi zákona. Museli podle něj vybrat nejlevnější nabídku, ta se jim ale už nyní začíná prodražovat. Podobné zkušenosti mají stovky českých obcí.

Video Události
video

Za nejlevnější nabídku Rudník doplatí další stovky tisíc

Před dvěma lety strhla rudnické mosty povodeň. Na jejich místě sice teď rostou mosty nové, místní se jich ale málem nedočkali. Firma, která jakožto nejlevnější zakázku vyhrála, totiž předložila městu za 250 tisíc dokumentaci, podle které se vůbec nedá stavět.

„Prodlužovali jsme obě strany křídel, které byly v projektu bohužel nedostatečně dlouhé. To znamená víc materiálu a s tím pro nás i finanční navýšení,“ popisuje vedoucí odboru majetku a investic města Lukáš Skalský.

„Chyběly odrazné pruhy, které nám nařizuje norma, a byla tady i nízká nosnost, kterou opět norma požaduje vyšší.“

Aleš Maloch (nez.)

starosta Rudníku

Celý projekt se tak musel ještě před začátkem stavby přepracovat. A to jenom proto, že podle zákona musí vyhrát ne ta nejlepší, ale nejlevnější nabídka. „Zákon nám neumožňuje stanovit jiná kritéria než nabídkovou cenu, takže abychom dodrželi literu zákona, museli jsme vybrat tu nejnižší nabídku,“ potvrzuje starosta Rudníku Aleš Maloch (nez.)

Na nového vítěze už nebyl čas

Na druhém místě se sice umístila firma, která opravu nabízela o 200 tisíc dráž, oprava vítězného projektu ale obec zatím stála už 300 tisíc navíc. Na problémy se nicméně přišlo pozdě. Pokud by totiž město vypsalo novou soutěž, mohlo by přijít o dotace.

Následky povodní uklízejí v Rudníku dodnes
Zdroj: ČTK
Autor: David Taneček

„Vymýšlejí si pitomosti. Je to sjezd ke dvěma rodinným domkům a zbytečně se to prodražuje. Ty mosty tam byly postavené už za Německa a ty žádné takovéto věci neměly,“ ohradil se proti kritice jednatel projekční kanceláře Bohuslav Schejbal. Vedoucí odboru majetku a investic Skalský ale oponuje tím, že kdyby město skutečně stavělo podle původní dokumentace, hrozilo by, že se most znovu poškodí.

A pomyslnou třešničkou na dortu je pak projekt jedné z lávek. Firma ji totiž namalovala tak, že by v reálu na jednom z břehů končila přímo ve stromu. 

Možná i půl milionu navíc

Radnice nyní počítá s tím, že by se jim nejlevnější nabídka mohla prodražit i o půl milionu korun. Paradoxně by tak mohla zaplatit víc, než byla kalkulace té nejdražší z nabídek. A podobné případy řeší obce po celé republice. Pomoct má nový zákon o veřejných zakázkách – platit bude ale nejdřív od příštího roku.