Babiš: Pro whistleblowery je potřeba zákon

Oznamovatelé korupce zvaní whistlebloweři by měli mít v Česku ochranu definovanou zákonem. Ministr financí Andrej Babiš mluvil o nutnosti přijetí příslušné legislativy na mezinárodní konferenci ke korupci v Praze.

Video Zprávy v 16
video

Česko by mělo přijmout zákony na ochranu whistleblowerů

„Máme plno příkladů, že po našich spoluobčanech, kteří mají odvahu ukázat na korupci, potom jde státní správa a mají obrovské problémy,“ prohlásil vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Člověk, který oznamuje korupci, dělá takzvaný whisteblowing, což je označováno za účinný nástroj pro snižování korupce. V české společnosti však lidé často berou oznámení o úplatkářství spíš za projev udavačství.

„Pokud jste whistleblower, je velice důležité, abyste mohli jasně promluvit. Aby když vyslovíte nějaké podezření, nebylo zameteno pod koberec,“ zmínila náměstkyně norského ministra zahraničí Elsbeth Tronstad.

Andrej Babiš

Andrej Babiš

ministr financí a vicepremiér

„Pokud nezměníme atmosféru, kdy se podnikatelé chválí, že nezaplatili daně nebo že upláceli, tak je to špatně.“

Andrej Babiš

ministr financí a vicepremiér

Podnikatelé se setkávají s korupcí, Transparency radí 'zapískej'

Whistleblowing by podle ministra financí měly podpořit příslušné zákony. Kampaň za jejich přijetí spustila i nezisková organizace Transparency International. Její slogan vyzývá „zapískej“ a využívá podobenství s oznámením faulu ve hře. Ochranu oznamovatelů v současnosti jen částečně řeší trestní řád či zákoník práce.

Z nedávného průzkumu přitom vyplývá nepříliš pozitivní zpráva o současném stavu korupce v Česku. Až šest z deseti tuzemských podnikatelů se totiž setkalo s možností, že by jim někdo dal úplatek. Čtyři živnostníky z deseti pak někdo přímo vyzval, ať úplatek poskytnou.

Podle náměstka ministra financí Ondřeje Závodského, který v minulosti sám jako whistleblower upozornil na podezřelé smlouvy, čelí lidé velkému tlaku. Stojí totiž jak proti zaměstnavateli, který se obvykle podílí na korupci, tak i proti dalším korporacím. Na Úřadu vlády ale podle něj začíná vznikat návrh zákona, který by měl ochranu whistleblowerů ošetřit.

Novou legislativou proti korupci

Zástupci na konferenci debatovali i o dalších oblastech korupce. Může k němu totiž docházet ve financování politických stran či při jejich kampaních. Problém by měla řešit například novela, kterou už mají na stole poslanci.

„Zavádí limity na dary od fyzických a právnických osob ve výši tří milionů korun od jednoho subjektu a stanovuje pravidlo, že politické strany musí měnit auditora po pěti letech,“ vybral z novely zákona o sdružování v politických stranách ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD).

Podle Babiše jsou pro lepší boj s korupcí neméně důležité další zákony jako normy o hazardu a o prokazování původu majetku.