Soudci nechtějí rozhodovat o fakturách za telefonní služby, varují před zahlcením

Soudcovská unie zásadně nesouhlasí s přesunem agendy rozhodování účastnických sporů za nezaplacené telefonní faktury na soudy. Označují to za příliš velkou zátěž, případů jsou desítky tisíc ročně. Ministerstvo průmyslu však tuto činnost po justici požaduje. Nyní spory řeší Český telekomunikační úřad (ČTÚ).

Video Události
video

Události: Soudci nechtějí přebrat agendu ČTÚ

Libor Kiner provozuje jednoho z tuzemských virtuálních operátorů. Používají ho necelé tři tisíce lidí. Ne všichni z nich ale platí, jak by měli. „K dnešnímu dni nám lidé dluží zhruba půl druhého milionu korun. Je to asi 300 klientů,“ říká Kiner, ředitel firmy Abiotel.

Takové případy teď posílá k řešení Českému telekomunikačnímu úřadu. Ten ročně vyřeší až 200 tisíc případů, vyhrazeno pro to má 33 zaměstnanců. ČTÚ ale tvrdí, že mu činnost nepřísluší. Stejný názor mají i na ministerstvu průmyslu a obchodu.

„Tak jako například Centrální banka jakožto regulátor bankovního trhu nerozhoduje spory z nezaplacených hypoték, nevidíme důvod, proč bychom tyto spory z nezaplacených faktur měli řešit my,“ argumentuje mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

„Svým charakterem se jedná o agendu náležející mnohem spíše do věcné působnosti soudů a nikoliv jediného specializovaného ústředního správního úřadu s celostátní působností v podobě ČTÚ,“ stojí ve vyjádření ministerstva.

ČTÚ se ročně zabývá 200 tisíci případy nezaplacení telefonních faktur

Zdroj: ČT24

Soudci: Nové případy by zpomalily justici

Soudci ale s tímto názorem nesouhlasí. Podle nich by takové množství nových případů justici zahltilo a zpomalilo. Rozhodovat by proto měl i nadále telekomunikační úřad. „Ta cesta je efektivnější, lacinější a rychlejší. Pokud zde existuje dobře zavedený systém, který funguje u ČTÚ, pak nechť tam zůstane,“ vybízí viceprezident Soudcovské unie ČR Tomáš Novosad.

„Jde o významnou množstevní agendu, čítající několik set tisíc sporů každým rokem. Už teď je justice přetížená, máme problémy s dodržováním přiměřené délky řízení, a pokud přejdou tyto obrovské počty nových sporů na soudy, tak opravdu hrozí zahlcení soudů a řízení se dál prodlouží v těch věcech, které jsou pro občany podstatnější.“

Tomáš Novosad

viceprezident Soudcovské unie ČR

Jenže ČTÚ nemůže rozhodovat o všech fakturách. Když se ve vyúčtování objeví dárcovská zpráva nebo SMS jízdenka, musí se případem zabývat také běžný soud, což rozhodování zdržuje. Zákon má proto postupy sjednotit a zjednodušit. Novela půjde v příštím roce do Sněmovny. Platit by mohla od roku 2018.