Tankování benzinu i nafty nebylo od února levnější

Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku pokračují od července ve zlevňování a nyní se dostaly na nejnižší úroveň od února. Cena benzinu Natural 95 v uplynulém týdnu klesla o 25 haléřů na průměrných 30,53 koruny za litr. Cena nafty se snížila o šest haléřů na průměrných 29,38 koruny za litr. Za měsíc tak spadla cena benzinu o korunu.

Benzin v poslední době zlevňuje výrazně rychleji. Za poslední měsíc průměrná cena Naturalu 95 klesla o korunu, u nafty to bylo o zhruba 30 haléřů. Pokles cen u nafty by se ale mohl už brzy zastavit. Podle analytika společnosti Colosseum Borise Tomčiaka by k tomu mohlo dojít už v nadcházejícím týdnu.

„Průměrná cena benzinu by vzhledem k výraznému poklesu na přelomu září a října mohla ještě o několik haléřů klesnout. U nafty čekáme stagnaci, případně mírné zdražení. Rozdíl mezi maloobchodní cenou benzinu a nafty se bude zmenšovat,“ řekl Tomčiak.

Náklady motoristů zvyšuje studené počasí

Přestože jsou pohonné hmoty výhodnější, vzhledem k současnému chladnému počasí mohou náklady motoristů na paliva stoupat. „Vyhřívání auta, sedadel či věnce volantu můžou zvýšit spotřebu o půl litru až litr na sto kilometrů,“ uvedl Tomčiak.

V polovině července dosáhly ceny pohonných hmot vrcholu. Cena litru benzinu se podle celorepublikového průměru pohybovala nad 33 korunami a litr nafty stál víc než 32 korun.

Benzin je nadále nejdražší v Praze, kde litr Naturalu 95 vyjde v průměru na 31,47 koruny. Nafta stojí nejvíce v Jihomoravském kraji, a to průměrných 30,19 koruny za litr. Nejlevnější je benzin v Ústeckém kraji, kde stojí v průměru 29,99 koruny za litr. Cena litru nafty je pod 29 korunami v Královéhradeckém, Ústeckém, Libereckém a Moravskoslezském kraji.