Koalice se dohodla na výrazném odložení EET pro řemeslníky

Koaliční špičky se na večerním jednání dohodly na odkladu elektronické evidence tržeb (EET) pro řemeslníky. Těch by se nová povinnost měla týkat až rok a půl po zavedení registračních pokladen, které se zatím plánuje na červenec 2016.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Martin Štěrba

Zavádění EET by podle pozměňovacího návrhu mělo mít čtyři postupné fáze. „První nástup bude po účinnosti zákona do sedmi měsíců. Následně další tři měsíce. Potom bude 12 měsíců pauza pro zbývající podnikatelské sektory a následně po dalších třech měsících bude nástup pro řemeslné obory. To znamená celková lhůta od účinnosti až po řemeslníky by měla být 25 měsíců," vysvětlil změnu ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Jinak si nedovedeme představit závěrečné podpoření celého zákona o EET," dodal.

„Systém to nijak fatálně neovlivní. EET je namířená na všechny hotovostní platby, ale největší efektivitu má tam, kde jsou rychloobrátkové prodeje – trafiky, restaurace, hotely, maloobchod, velkoobchod. Zatímco u řemeslníků efektivitu nemá až takovou; pokud přijímá během dne jednu až dvě platby, je efektivita nižší,“ okomentoval rozhodnutí čelních představitelů vládní koalice Martin Janeček, generální ředitel Generálního finančního ředitelství.

Důvěra podnikatelů k evidenci tržeb
Zdroj: ČT24

Elektronickou evidenci tržeb považuje vládní koalice za jednu ze svých vlajkových lodí. Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) potvrdil, že rezignuje, pokud elektronická evidence tržeb nebude fungovat. Podle Babiše by měla být v provozu od poloviny příštího roku.

Vláda si skrze EET slibuje omezení šedé ekonomiky a daňových úniků. Podle Babiše má také narovnat podmínky mezi podnikateli, kteří platí daně, a těmi, kteří je neplatí. Zavedení elektronické evidence tržeb by se mělo od počátku týkat restaurací, hotelů a stravovacích služeb, tedy zhruba 60 tisíc podnikatelů.