Plyn na Ukrajinu už zase teče, ruský Gazprom obnovil dodávky

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom obnovila dodávky zemního plynu na Ukrajinu, uvedl v prohlášení její šéf Alexej Miller. Gazprom přestal Ukrajině dodávat plyn začátkem července, protože si ho Kyjev nepředplatil. V září však podepsalo Rusko s Ukrajinou předběžnou dohodu o zimních dodávkách.

Video Zprávy ve 12
video

Gazprom obnovil dodávky plynu na Ukrajinu

Śéf Gazpromu Alexej Miller podle agentur AFP uvedl, že Gazprom od Kyjeva obdržel 234 milionů dolarů (5,6 miliardy korun) v předplatném za plynové dodávky na říjen. Byla by to necelá polovina z celkové částky pět set milionů dolarů, napsala agentura Reuters.

„Kyjev zatím zaplatil zálohu za říjen. Další platbu ve stejné výši musí uhradit do konce měsíce. Ruská média v této souvislosti připomínají, že Ukrajina měla se splátkami problémy a ani nyní není jasné, z čeho bude další dodávku financovat. Podle některých expertů je ale Ukrajina na případné omezení dodávek připravená, protože v zásobnících má dostatek plynu. Pokud by Kyjev přestal předem platit, dodávky by mohly být ohroženy,“ vysvětluje zpravodaj ČT Miroslav Karas.

Vztahy mezi Kyjevem a Moskvou jsou mimořádně napjaté, protože Rusko anektovalo ukrajinský Krym a podporuje proruské povstalce na východě Ukrajiny. Dřívější spory mezi Ruskem a Ukrajinou ohledně plynu měly dopad i na dodávky do Evropy.

Rusko a Ukrajina se v červnu neshodly na ceně za ruský plyn a Ukrajina ho přestala od července odebírat s tím, že ho zatím nepotřebuje. Ministři energetiky obou zemí ale na konci září za pomoci Evropské unie sjednali předběžnou dohodu o dodávkách ruského plynu na Ukrajinu v nadcházejícím zimním období. Dohoda je platná od 1. října do konce března příštího roku.