Světová banka chce pomoct uprchlíkům vydáním speciálních dluhopisů

Světová banka (SB) plánuje získat peníze na miliardové programy na pomoc uprchlíkům a zemím v krizových oblastech vydáním speciálních dluhopisů. Spolupracovat chce přitom s Islámskou rozvojovou bankou, uvedl prezident SB Jim Yong Kim.

Prezident SB Jim Yong Kim na výročním zasedání Mezinárodního měnového fondu a SB v Limě.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Rodrigo Abd

Mezi speciálními dluhopisy mají být i islámské dluhopisy, které jsou strukturované tak, aby byly v souladu s Koránem, který zakazuje účtování úroků. SB chce rovněž poskytovat nízkoúročené půjčky zemím, které se musejí potýkat s přílivem uprchlíků.

Také Německo a Evropa plánují další finanční pomoc, která by zlepšila situaci a omezila příliv uprchlíků do Evropy, napsala DPA. Pomáchat chce hlavně na místě a v uprchlických táborech v Jordánsku, Libanonu a Turecku.

V médiích se diskutuje i o speciální evropské dani, která má jednak posloužit ke zvýšení ostrahy vnějších hranic EU, ale zároveň také ke zlepšování životních podmínek v zemích, ze kterých uprchlíci přicházejí. Tedy něco podobného jako německá, takzvaná solidární daň, kterou německá vláda vybírá v západní části země na pomoc bývalé NDR.

O problému s uprchlíky mluvili politici na okraj výročního zasedání Mezinárodního měnového fondu a SB. Jednání se zúčastnil také generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki-Mun, který upozornil, že počet uprchlíků stoupl na více než čtyři miliony a deset milionů lidí v Sýrii a sousedních zemích naléhavě potřebuje humanitární pomoc. „Je to hrozná situace,“ prohlásil.

Pan vyzval také k novému komplexnímu politickému dialogu. Dosavadní letecké útoky koalice podle něj žádný velký pokrok nepřinesly. A ruské údery přinášejí spíše další problémy.

Kim zdůraznil, že jen v Sýrii se náklady na obnovu po válce odhadují na 170 miliard dolarů (4,1 bilionu korun). Přes 15 milionů lidí v regionu přišlo o své domovy. To je největší uprchlická krize od druhé světové války.