Kamera ČT u celníků: Jeden den, deset obchodů, sta tisíce korun pokuty

Celní správa se rozhodla být důslednější a přísnější při vymáhání pokut od obchodníků, kteří šidí zákazníky. Nejčastěji jde o přestupky, které už odhalila například Česká obchodní inspekce, policie nebo Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Jen během středy se celníkům podařilo vybrat přes 300 tisíc korun.

Česká televize doprovázela celníky po celý jeden den, kdy navštívili zhruba deset provozoven a na pokutách vymohli asi 300 tisíc korun. Šlo tak o jednu z největších akcí letošního roku. Od ledna vybrali přes tři miliony korun, což už nyní v říjnu představuje pětinásobek toho, co na pokutách vybrali loni.

Malý obchod s potravinami v centru Prahy, kde špatně skladovali zboží a prodávali prošlé výrobky, zlatnictví s neplatnými puncovními značkami a prodejce elektroniky, který nedodržuje lhůty u reklamací – i u těchto obchodníků vymáhala Celní správa udělené pokuty.

Video Ekonomika ČT24
video

Kamera ČT na obchůzce celníků po šidících obchodnících

Kamera ČT na obchůzce celníků po šidících obchodnících

Česká televize doprovázela celníky po celý jeden den, kdy navštívili zhruba deset provozoven, od potravin, přes zlatnictví po elektroniku. Na pokutách vymohli asi 300 tisíc korun, a tak šlo o jednu z největších akcí letošního roku.

Dvořák: Exekucí bychom chtěli víc

Obchodníci, kteří se nějak proviní, používají řadu kliček, jak se pokutě vyhnout. „Poslední dobou je takový trend, že ihned po udělení pokuty dochází k přesídlení firmy na smyšlené nebo virtuální adresy,“ popisuje zástupce ředitele Celního úřadu pro hlavní město Prahu Jan Dvořák.