Slovensko snižuje DPH u některých potravin a zavádí dvojí cenovky v obchodech

Na Slovensku bude od příštího roku platit na vybrané potraviny desetiprocentní sazba DPH. Zároveň se zástupci slovenských zemědělců, potravinářů a obchodníků dohodli s vládou Roberta Fica na memorandu o zavedení duálních cen v obchodech. Fico ještě minulý týden pohrozil, že to stát může přikázat zákonem.

Robert Fico
Zdroj: ČTK/AP Autor: Martin Meissner

Od ledna se sazba DPH na chléb, máslo, mléko, vybrané druhy masa a ryb na Slovensku sníží na deset procent z nynějších dvaceti. Podle Fica vláda do nižší DPH vybrala takové produkty, aby podpořila hlavně domácí výrobce potravin. Kritici již dříve upozornili, že v seznamu chybí například další běžné potraviny, jako jsou mléčné výrobky, pečivo, ovoce a zelenina.

„Vítám rozhodnutí vlády, máme jednu z nejvyšších sazeb DPH v Evropě. Chci ujistit spotřebitele, že v obchodě se ceny sníží,“ řekl po podpisu memoranda šéf svazu obchodu a cestovního ruchu Pavol Konštiak. Až obchodníci promítnou změnu do cen, vybrané produkty mají ve výsledku zlevnit o více než osm procent.

Cenovky odhalí, jak se reálně promítla nižší daň

Na pultech obchodů se zároveň objeví dvojí cenovky, které zobrazí cenu produktu k 31. prosinci letošního roku a platnou cenu po snížení DPH. Stát chce tímto způsobem zajistit, aby se nižší sazba DPH promítla do cen. Na duální zobrazování cen pak budou kupující narážet alespoň do poloviny příštího roku.

Na dodržování pravidla budou dohlížet i hlídky důchodců, jelikož se organizace zastupující důchodce přidala k memorandu o spolupráci při uplatňování snížené sazby DPH. Používání dvojích cenovek je založeno na dobrovolné bázi, Fico dříve obchodníky varoval, že když se nepřizpůsobí, mohou to ještě uzákonit.

Zatímco v roce 2008 sloužily dvojí ceny  k usnadnění přechodu
 země na euro, tentokráte to bude z důvodu snížení daně z přidané hodnoty (DPH)

Zdroj: ČTK
Autor: Koller Jan

Na pultech slovenských obchodů se dvojí ceny zboží znovu objeví po sedmi letech. V minulosti sloužily k usnadnění přechodu země na euro. Jednotná evropská měna byla na Slovensku zavedena na začátku roku 2009. Povinnost zveřejňovat ceny zboží ve slovenských korunách i v eurech platila od léta roku 2008 a trvala do konce následujícího roku.