Americké firmy se vyhýbají daním. V zahraničí drží přes dva biliony dolarů

Praxe pěti set největších amerických firem je poměrně jednoduchá – držet co největší část zisků v zahraničí, aby z nich ve Spojených státech nemusely odvést daně. Mimo hranice USA takto drží 2,1 bilionu dolarů (více než 50 bilionů korun). Vyplývá to ze studie Centra pro daňovou spravedlnost, která je založená na finančních údajích, které podniky poskytují Komisi pro cenné papíry a burzy. Nejvíc peněz v zahraničí drží Apple, následují General Electric a Microsoft.

Studie ukázala, že téměř dvě třetiny z pětistovky největších amerických podniků provozují dceřiné společnosti v zemích s nízkými daněmi, jako jsou Bermudy, Irsko, Lucembursko a Nizozemsko. Nejvíce peněz podle studie v zahraničí drží technologická společnost Apple, a to přes 181 miliard dolarů. Pokud by se firma rozhodla přesunout peníze do Spojených států, vznikl by jí u tamních daňových úřadů dluh přes 59 miliard dolarů.

„Kongres by měl učinit rázná opatření, která by firmám zabránila využívat zahraniční daňové ráje a která by obnovila základní spravedlnost daňového systému, snížila deficit a zlepšila fungování trhů.“

studie Centra pro daňovou spravedlnost

Konglomerát General Electric podle studie drží v zahraničí 119 miliard dolarů, softwarový gigant Microsoft přes 108 miliard dolarů a výrobce léků Pfizer 74 miliard dolarů, napsala agentura Reuters.

Nová pravidla, méně úniků?

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v pondělí představila návrh reformy mezinárodních daňových pravidel, jejímž cílem je právě omezení daňových úniků. Reforma má mimo jiné ukončit umělé přesouvání zisků do daňových rájů, kvůli němuž podle odhadů OECD vlády po celém světě každým rokem přicházejí na daňových příjmech o 100 až 240 miliard dolarů (2,4 až 5,8 bilionu korun).

Video Studio ČT24
video

Americké firmy drží velkou část zisků v zahraničí

OECD návrh označuje za „nejzásadnější změnu mezinárodních daňových pravidel za téměř 100 let“. Kritici však podle agentury Reuters považují plány OECD za nedostatečné. „Tyto návrhy by nezabránily řadě velkých skandálů kolem daňových úniků z posledních let,“ tvrdí například Pamela Chisangaová z organizace ActionAid.