Nejbohatší Češi: Kellner, pak dlouho nic a Babiš

V čele žebříčku nejbohatších Čechů časopisu Forbes se léta nic nemění – nejvíce majetku má stále vlastník investiční skupiny PPF Petr Kellner. Jeho jmění časopis odhaduje na 220 miliard. Následuje majitel společnosti Agrofert a ministr financí Andrej Babiš s 64 miliardami. A třetí je vlastník realitní a investiční skupiny CPI Radovan Vítek se 47 miliardami. Majetek všech tří se od loňského roku zvýšil. Jediný, kdo v první desítce tratil, byl energetický magnát Zdeněk Bakala.

Pořadí nejbohatších Čechů se od třetího místa liší od žebříčku, který v minulém týdnu zveřejnil týdeník Euro. Ten zařadil na třetí místo majitele společnosti Czech Coal Pavla Tykače – podle Forbesu je ale až pátý.

Majetek 50 nejúspěšnějších tuzemských byznysmenů se podle Forbesu bez započtení nových jmen meziročně zvýšil o 54 miliard korun na 709 miliard korun. Nejlépe se dařilo podnikatelům, jejichž byznys je spojený s tuzemskou ekonomikou, ať už jde o strojírenské obory, nebo reality.

Byznys v Rusku padal

„Horší výsledky zaznamenávali pouze ti, kteří jsou spojeni s komoditami, případně s klesajícím Ruskem,“ uvedl Forbes. Výjimkou je ale Kellner. Jeho splátková firma Home Credit s významným množstvím klientů v Rusku sice prodělává, zároveň ovšem po rozdělení společnosti O2 na obchodní firmu O2 a technologickou Cetin vzrostla cena akcií obou firem, což podle Forbesu negativní trend u Home Creditu převážilo.

Do žebříčku se dostalo deset nováčků, nejvýše Tomáš Krsek (21. místo), spolumajitel společnosti Škoda Transportation. Jeho jmění spočítal Forbes na 7,8 miliardy korun.

Nejmladším českým miliardářem je 38letý majitel společnosti Alza.cz Aleš Zavoral, který se s 6,7 miliardami řadí na 24. místo. Naopak tím nejstarším je šéf Koh-i-nooru Vlastislav Bříza, jenž na začátku října oslaví 69. narozeniny. Jeho majetek Forbes spočítal na 3,5 miliardy a to z něj dělá 44. nejbohatšího Čecha.