Babiš: Evropská komise nedělá nic proti únikům u DPH a ignoruje české návrhy

Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO ) nepodnikla Evropská komise (EK) za posledních 16 měsíců žádné kroky, aby zamezila daňovým únikům u daně z přidané hodnoty (DPH). Zaslal proto dopis komisaři Pierru Moscovicimu, v němž „naléhavě apeluje“, aby se EK začala věnovat návrhům změn, jež předložila Česká republika s dalšími zeměmi.

Andrej Babiš
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Daňové úniky v Evropské unii činily podle ministerstva financí 165 miliard eur v roce 2012, o rok později 168 miliard eur (4,5 bilionu Kč). „Fakt, že komisař Moscovici tuto situaci komentoval slovy, že je třeba reformovat systém výběru DPH, a důrazně požádal členské státy, aby v tomto směru přijaly nutné kroky, považuji za téměř absurdní,“ uvedl Andrej Babiš.

Pierre Moscovici, evropský komisař pro hospodářské a měnové záležitosti
Zdroj: Reuters
Autor: Eric Vidal

„O reformu, k níž je však nutná spolupráce Evropské komise, neboť oblast DPH je silně regulována právem EU, usiluji více než patnáct měsíců stejně jako o to, aby tomuto problému byla věnována odpovídající pozornost. Reakce Evropské komise na naše úsilí byly doposud spíše negativní,“ dodal.

„Objem nevybrané daně z přidané hodnoty za celou Evropskou unii dosahuje zhruba 16 procent, což není málo. Ve všech zemích Unie se jedná o nejdůležitější daň. Pokud bychom dokázali vybrat plně předepsanou daň z přidané hodnoty, neměli bychom žádný deficit státního rozpočtu," říká hlavní ekonom Deloitte David Marek a vysvětluje, že většina podvodů je spáchána při mezinárodních transakcích, které jednotlivé členské státy nejsou schopny samy vyřešit.

Video Ekonom: Kdyby nebylo úniků u DPH, neměli bychom deficit
video

Ekonom: Kdyby nebylo úniků u DPH, neměli bychom deficit

Babiš již delší dobu prosazuje, aby státy osmadvacítky mohly samostatně určovat, jaké zboží a služby budou podléhat přenesené daňové povinnosti (reverse charge). Tuto alternativu prý EK odmítá. Jako důvod uvádí ochranu fungování jednotného trhu, podle ministerstva však nenabídla žádné alternativní řešení.

„Postoj Evropské komise se zdá být v dlouhodobém horizontu neudržitelný, neboť nelze na jedné straně požadovat od členských států, aby zlepšily výběr DPH, který je jejich odpovědností, a na druhé trvat na odmítání opatření, která jsou k dispozici," píše se v tiskové zprávě ministerstva.

  • Přenesená daňová povinnost je založena na principu, kdy při poskytnutí služeb nebo zboží nepřiznává DPH prodejce, ale odběratel. Prodejce vystaví daňový doklad, kde proti běžnému daňovému dokladu neuvede výši DPH. Místo toho uvede, že výši daně je povinen doplnit a přiznat odběratel. Cílem opatření je zamezit podvodům a spekulacím v souvislosti s platbou DPH, především u karuselových podvodů. Opatření se netýká koncových drobných spotřebitelů, ale plátců DPH, tedy firem a podnikatelů.