Autosalon Frankfurt 2015

Frankfurtský autosalon chce spojovat, automobilky se ale předhání s novinkami

Šestašedesátý ročník světového autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem nese motto „Mobilita spojuje“. Automobilky se určitě mohou opřít o prodeje. V srpnu zaznamenal automobilový trh meziroční růst. Zároveň se ale na přehlídce budou předhánět, kdo předvede zajímavější novinky, včetně mladoboleslavské automobilky.

Škoda Auto na autosalonu veřejnosti poprvé představí novou generaci modelu Superb v provedení Combi, nabízet ale bude i sportovně laděnou verzi. Bude se jmenovat SportLine a s jejím uvedením na trh se počítá na jaře příštího roku. V budoucnu by označení SportLine mohly nést i další větší modely značky, například chystané velké SUV.

Mladoboleslavská automobilka je ale jen jedním z mnoha producentů, kteří na veletrh přichází s novými modely a technologickými inovacemi. Automobilky představí přes dvě stě premiér. Jde o třetinový nárůst oproti minulému ročníku. Bentley nově vstupuje do segmentu SUV a rovnou představil nejvýkonnější sériové terénní auto na světě. Model Bentayga totiž vyvine maximální rychlost 301 km/h. Na veletrhu bude k vidění i úplně první model značky Borgward.

U Volkswagenu se očekává představení nové generace SUV Tiguan nebo modernizovaného kabrioletu Golf. Ford slibuje evropskou specifikaci terénního modelu Edge a nový Ranger. Mezi prémiovými značkami ukáže BMW nový sedan sedmičkové řady nebo generaci X1. Konkurenční Audi klade důraz na novou A4 v provedení limuzína i Avant. U Mercedesu se čeká odhalení modernizované verze třídy A, kupé třídy C, nový kabriolet třídy S nebo terénní model GLC, který má být nástupcem GLK.

K příležitosti osmdesátiletého výročí vyrobení prvního modelu Jaguara přišla automobilka se sportovním vozem F-Pace. S ním se Jaguar zapsal do Guinessovy knihy rekordů. Profesionální jezdec Terry Grant s autem provedl na dráze otočku o 360 stupňů. Před tímto výstupem musel Grant absolvovat dvouměsíční přípravu, protože při jízdě bylo jeho tělo vystaveno přetížení 6,5G.

Prodeje aut jsou vysoko

Na evropském trhu je o auta stále větší zájem. Jen za srpen se v zemích osmadvacítky prodalo zhruba 745 tisíc nových vozů, což představuje jedenáctiprocentní meziroční nárůst. „Situace v Evropě se zlepšuje. Přinejmenším ve srovnání s několika předchozími lety. Hlavně v jihoevropských zemích vidíme, že se trh zvedá," uvedl vedoucí prodeje pro Audi Luca De Meo.

Zvýšené prodeje se netýkají jenom levnějších vozů, ale i luxusnějších značek. Jan Blažek z Autobloggera upozornil, že například Porsche se zvedlo o třicet procent. Automobilový průmysl v Evropě táhne skupina Volkswagen, která ovládá čtvrtinu trhu. Její součástí je i Škoda Auto.

Video Ekonomika ČT24
video

Frankfurt ukazuje budoucnost aut, prodeje aut rostly i v srpnu

Frankfurt ukazuje budoucnost aut, prodeje aut rostly i v srpnu

Letošní ročník frankfurtského autosalonu představí přes dvě stě premiér